Badania i rozwój

Infrastruktura B+R - Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw - FE dla Mazowieckiego (1.1)

Konkurs obejmuje wsparcie na infrastrukturę B+R dla przedsiębiorstw z województwa Mazowieckiego. Sfinansować będzie można m.in. sprzęt, technologię oraz prace budowlane niezbędne do tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Start naboru: 27 maja 2024 r.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
2 500 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
13.05.2024
Start składania wniosków
27.05.2024
Koniec składania wniosków
05.07.2024

Wsparcie w ramach konkursu będzie udzielane przedsiębiorstwom na inwestycje w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Warunkiem wsparcia jest przedstawienie agendy badawczej, która będzie realizowana na nabytej infrastrukturze ukierunkowanej na badania stosowane wpisujące się w priorytetowe kierunki badań zawarte w odpowiednim dokumencie kierunkowym dla RIS 2030. Instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków jest MJWPU.

Dla kogo?

O wsparcie będą mogły ubiegać przedsiębiorstwa (MŚP i duże) prowadzące działalność na terenie woj. Mazowieckiego.

Projekt może być realizowany wyłącznie przez wnioskodawcę (nie ma możliwości realizacji projektu w partnerstwie).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Możliwość uzyskania wsparcia dotyczyć będzie projektów skierowanych na inwestycje w infrastrukturę B+R i obejmie m.in.:

  • inwestycje w zakup, wytworzenie aparatury, sprzętu lub technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług, a także wsparcie na utworzenie lub rozwój działu B+R czy laboratorium w przedsiębiorstwie lub utworzenie centrum B+R;
  • usługi niezbędne do podnoszenia kompetencji pracowników, mające na celu pełne wykorzystanie sprzętu, aparatury czy infrastruktury B+R;
  • koszty prac budowlanych celem budowy i/lub rozbudowy zaplecza B+R, w tym wykonanie prac adaptacyjno-dostosowawczych;
  • zakup aparatury specjalistycznej niezbędnej do prowadzenia prac B+R, uzupełniającej posiadane zasoby.

Projekt musi być zgodny z kierunkami rozwoju innowacyjności w województwie mazowieckim wskazanymi poprzez obszary inteligentnej specjalizacji.

Warunkiem wsparcia jest przedstawienie agendy badawczej, która będzie realizowana na nabytej infrastrukturze, ukierunkowanej na badania stosowane wpisujące się w priorytetowe kierunki badań zawarte w odpowiednim dokumencie kierunkowym dla RIS 2030 tj. „Priorytetowe kierunki badań w ramach inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego”.

Wydatki kwalifikowalne w ramach projektu

Kwalifikowalne koszty bezpośrednie to wyłącznie wydatki dotyczące:

  • przygotowania dokumentacji projektu,
  • utworzenia lub rozwoju w przedsiębiorstwie działu B+R/laboratorium lub utworzenie centrum badawczo-rozwojowego poprzez zakup i/lub wytworzenie aparatury, sprzętu, technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej prowadzeniu prac B+R,
  • niezbędnych prac budowlanych tj. prac polegających na budowie i/lub rozbudowie zaplecza B+R, w tym prac adaptacyjno-dostosowawczych – do 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu,
  • instruktażu pracowników, mającego na celu pełne wykorzystanie ww. sprzętu, aparatury, infrastruktury – do 5% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Wydatek nie może być odrębnym zadaniem, tylko elementem uzupełniającym, służącym przekazaniu pracownikom wiedzy z zakresu obsługi dostarczonych urządzeń.

Katalog kosztów niekwalifikowalnych jest katalogiem otwartym i obejmuje w szczególności: podatek VAT, koszty pośrednie, wkład niepieniężny, amortyzacja, koszty wynagrodzeń, zakup nieruchomości, zakup środków transportu.

Informacje o zakresie podjętych działań informacyjno-promocyjnych wnioskodawca powinien zamieścić w opisie projektu/zadania.

Działania informacyjno-promocyjne obejmują koszt:

  • oznaczeń,
  • bilbordów,
  • tablic informacyjnych,
  • elektronicznego wyświetlacza,
  • działań promocyjnych w mediach (np. artykuły sponsorowane),
  • utworzenia/rozbudowy istniejącej strony internetowej, przygotowania materiałów filmowych i zdjęciowych, organizacji spotkań informacyjnych w sieci internetowej, publikacji w mediach społecznościowych informacji promujących projekt,
  • organizacji wydarzenia promującego projekt (np. rozpoczęcie inwestycji, zakończenie etapu lub zakończenia całej inwestycji).

Ile można zyskać?

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi:
RWS – 50% kosztów kwalifikowalnych,
RMR – 85% kosztów kwalifikowalnych.

Minimalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 350 000 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru – 2 500 000 PLN.

Poziom dofinansowania w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej wynika z mapy pomocy regionalnej oraz poziomu dofinansowania projektów w RWS i RMR i wynosi:

ObszarGminaPodstawowe
dofinansowanie
Maksymalne
dofinansowanie po
uwzględnieniu premii
dla MŚP
podregion siedlecki50%mikro i małe 70%,
średnie 60%
duże 50%
region mazowiecki
regionalny: podregion
ciechanowski, ostrołęcki,
płocki, radomski,
żyrardowski
40%mikro i małe 60%,
średnie 50%
duże 40%
region warszawski
stołeczny* gminy:
Dąbrówka, Dobre,
Jadów, Kałuszyn, Kołbiel,
Latowicz, Mrozy, Osieck,
Serock, Siennica,
Sobienie-Jeziory,
Strachówka, Tłuszcz
35%mikro i małe 50%,
średnie 45%
duże 35%
Baranów, Błonie, Góra
Kalwaria, Grodzisk
Mazowiecki, Jaktorów,
Kampinos, Leoncin,
Leszno, Nasielsk,
Prażmów, Tarczyn,
Zakroczym, Żabia Wola
25%mikro i małe 45%,
średnie 35%
duże 25%
*na obszarze RWS pomoc dla dużych przedsiębiorstw może zostać przyznana wyłącznie na inwestycję początkową, która zapoczątkowuje nową działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 2 pkt. 51 Rozporządzenia KE (UE) nr 651/2014.

Poziom dofinansowania w ramach pomocy de minimis wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu w RWS i maksymalnie 85% kosztów kwalifikowalnych projektu w RMR.

Dodatkowe informacje

Budżet naboru wynosi 21 627 500 PLN.

Poniżej zamieszczamy link do dokumentacji konkursu.

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych) – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

Nabór do 05.05.2025
Pozostało 16 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 PLN
Typem projektu objętym dofinansowaniem jest wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). W ramach tego typu projektów wsparciem zostaną objęte inwestycje służące wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R lub innowacji produktowych i/lub procesowych oraz działania mające na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzaniu innowacji marketingowej i organizacyjnej oraz wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych.
Dowiedz się więcej

Bony na innowacje dla MŚP – FE dla Małopolski (1.2)

Nabór do 07.05.2025
Pozostało 18 dni
Wielkość dotacji
210 000,00 PLN
Bony na innowacje dla MŚP - FE dla Małopolski (1.2) to działanie, które obejmuje wsparciem zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 20 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 12.06.2025
Pozostało 54 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas