Badania i rozwój

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI - Transformacja gospodarcza - FE dla Dolnego Śląska (9.4) to dotacja obejmująca wsparciem przedsiębiorstwa MŚP, duże przedsiębiorstwa pod warunkiem współpracy z MŚP oraz konsorcja naukowo-przemysłowe. Dofinansowanie można przeznaczyć na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac B+R dodatkowo wraz z komponentem rozwoju kwalifikacji oraz inwestycji w infrastrukturę B+R.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
29.11.2024
Start składania wniosków
20.12.2024
Koniec składania wniosków
24.02.2025

Dotacja Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska. Finansowaniem objęte są prace B+R oraz wdrożenie wyników prac B+R wraz z komponentem rozwoju kompetencji oraz możliwością inwestycji w centrum badawczo-rozwojowe czy dział B+R.

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP, Partnerstwa przedsiębiorstw, Partnerstwa naukowo-przemysłowe

Dotacja przeznaczona jest dla podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie woj. dolnośląskiego. Projekty mogą być realizowane przez MŚP samodzielnie lub we współpracy z innym MŚP albo organizacjami badawczymi (jednostkami naukowymi).

!Jednostki naukowe mogą otrzymać wsparcie tylko w przypadku prac B+R, pod warunkiem współpracy z MŚP co najmniej w okresie realizacji projektu.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

  1. Prace badawczo-rozwojowe

Dofinansowanie przeznaczyć można na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub tylko eksperymentalnych prac rozwojowych. Projekt nie może dotyczyć tylko badań przemysłowych. Wsparcie nie obejmuje badań podstawowych.

Projekty mają służyć opracowaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych (innowacje produktowe, innowacje w procesie biznesowym). Efektem projektu powinien być etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania (produktu, usługi, procesu) pozwalający na jego urynkowienie

Dodatkowym elementem projektu B+R jest możliwość finansowania inwestycji w tworzenie lub rozbudowę infrastruktury B+R przedsiębiorstw (CBR, dział B+R) maksymalnie 49% kosztów kwalifikowanych projektu. Inwestycje w infrastrukturę badawczą będą obejmować m.in. zakup aparatury, sprzętu lub technologii służących pracom badawczym mającym na celu tworzenie innowacyjnych produktów i usług.

  1. Wdrożenie wyników prac B+R

Dofinansować będzie można wdrożenie wyników prac B+R, własnych lub zakupionych przez przedsiębiorstwo, wraz z pracami przedwdrożeniowymi, np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, badania rynku. Wsparcie inwestycyjne w tym zakresie będzie miało prowadzić do zwiększenia intensywności wykorzystania technologii i wiedzy, w koncentracji na gospodarkę niskoemisyjną, odporność i przystosowanie się do zmian klimatu.

MŚP realizujący ten typ projektu (wdrożenie wyników prac B+R) zobowiązany jest wprowadzić innowacyjność produktową na poziomie co najmniej przedsiębiorstwa.

  1. Kompetencje

Komponentem uzupełniającym projektów dotyczących prac B+R wraz z infrastrukturą B+R jest wsparcie w ramach podnoszenia kwalifikacji kadr przedsiębiorstw z zakresu wykorzystania infrastruktury B+R lub realizacji procesu innowacyjnego oraz działań z zakresu ochrony własności intelektualnej. Limit wynosi maksymalnie 10% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Projekty muszą się również wpisywać w cele szczegółowe sprawiedliwej transformacji subregionu wałbrzyskiego, w szczególności w cel gospodarczy który brzmi: Aktywizacja gospodarcza oraz wzmocnienie konkurencyjności poprzez wykorzystanie endogenicznego potencjału subregionu w sposób gwarantujący osiągnięcie celów ograniczenia niskiej emisji i dekarbonizacji. Projekty wspierane w ramach naboru będą realizowane w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji (RSI), przy czym priorytetowo traktowane będą projekty realizujące cele zielonej i cyfrowej transformacji.

Koszty kwalifikowalne

Pomoc na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe

  • koszty personelu: badaczy, techników i pozostałych pracowników pomocniczych w zakresie, w jakim są oni zatrudnieni przy danym projekcie;
  • koszty aparatury i sprzętu w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Jeśli aparatura i sprzęt nie są wykorzystywane na potrzeby projektu przez cały okres ich użytkowania, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości;
  • koszty budynków i gruntów w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu. Jeżeli chodzi o budynki, za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości. W przypadku gruntów kosztami kwalifikowalnymi są koszty przekazania na zasadach handlowych lub faktycznie poniesione koszty kapitałowe;
  • koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu.
  • dodatkowe koszty ogólne i inne koszty operacyjne, w tym koszty materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszone bezpośrednio w wyniku realizacji projektu.

Regionalna pomoc inwestycyjna

  • bezpośrednie koszty kwalifikowalne projektu, które mogą być koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (np. zakup środków trwałych, etc.), a także dokumentacja; Wartości niematerialne i prawne mogą być kwalifikowalne jeżeli spełniają następujące warunki:
    • należy z nich korzystać wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc;
    • muszą podlegać amortyzacji;
    • należy je nabyć na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą;
    • oraz
    • muszą być włączone do aktywów przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc i muszą pozostać związane z projektem, na który przyznano pomoc. Inwestycja musi być utrzymywana na danym obszarze przez co najmniej 5 lat, albo przez co najmniej 3 lata w przypadku MŚP, od daty jej ukończenia.

Kwalifikowalne są także koszty pośrednie rozliczane stawką ryczałtową.

Ile można zyskać?

Budżet dla naboru wynosi 30 000 000 PLN.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi: 200 000 PLN
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi: 5 000 000 PLN

Maksymalna intensywność wsparcia

Pomoc de minimis wynosi max. 70% kosztów kwalifikowalnych, a dla jednostki naukowej, która realizuje projekt we współpracy z MŚP do 100% kosztów kwalifikowalnych, a zakres projektu dotyczy działalności niegospodarczej – pod warunkiem, że poziom dofinansowania kosztów kwalifikowalnych całego projektu
nie przekroczy 70% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Pomoc na projekty B+R

Status przedsiębiorstwaBadania przemysłoweBadania przemysłowe z
uwzględnieniem premii
(art. 25 GBER
ust. 6 lit b)
Badania przemysłowe z
uwzględnieniem premii
(art. 25 GBER
ust. 6 lit d)
MIKRO70%70%70%
MAŁE70%70%70%
ŚREDNIE65%70%70%
Status przedsiębiorstwaEksperymentalne
prace rozwojowe
Eksperymentalne prace
rozwojowe z
uwzględnieniem premii
(art. 25 GBER
ust. 6 lit b)
Eksperymentalne prace
rozwojowe z
uwzględnieniem premii
(art. 25 GBER
ust. 6 lit d)
MIKRO50%60%70%
MAŁE50%60%70%
ŚREDNIE40%50%60%

Regionalna pomoc inwestycyjna

Mikro i małe przedsiębiorstwaŚrednie przedsiębiorstwa
45%35%

Dokumentacja konkursowa Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI – Transformacja gospodarcza – FE dla Dolnego Śląska (9.4)

Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 4 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych) – Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – FE dla Lubelskiego (1.3)

Nabór do 05.05.2025
Pozostało 9 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 PLN
Typem projektu objętym dofinansowaniem jest wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). W ramach tego typu projektów wsparciem zostaną objęte inwestycje służące wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R lub innowacji produktowych i/lub procesowych oraz działania mające na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzaniu innowacji marketingowej i organizacyjnej oraz wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych.
Dowiedz się więcej

Bony na innowacje dla MŚP – FE dla Małopolski (1.2)

Nabór do 07.05.2025
Pozostało 11 dni
Wielkość dotacji
210 000,00 PLN
Bony na innowacje dla MŚP - FE dla Małopolski (1.2) to działanie, które obejmuje wsparciem zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas