Ochrona środowiska

Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzania, magazynowanie i transport wodoru (KPO B2.1.1)

Wsparcie w ramach inwestycji KPO B2.1.1 Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzania, magazynowanie i transport wodoru ma na celu stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz wzrost wykorzystania odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru. Kosztem kwalifikowalnym mogą być koszty inwestycyjne CAPEX, tj. koszty ponoszone w okresie przygotowania przedsięwzięcia i instalacji do produkcji wodoru RFNBO/wodoru niskoemisyjnego, w tym elektrolizer lub zestaw elektrolizerów, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wprowadzenia mocy.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
nie zostało określone
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
20.12.2024
Koniec składania wniosków
28.02.2025

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub oddział w Polsce.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Celem inwestycji jest transformacja polskiej gałęzi gospodarki wodorowej poprzez wybudowanie na terenie Polski instalacji do produkcji wodoru RFNBO (Renewable Fuels of Non-Biological Origin – wodór pochodzenia odnawialnego) i wodoru niskoemisyjnego (np. wodoru wodór powstałego przy wykorzystaniu technologii bezemisyjnych np. z wychwytem CO2).

Cel ten oparty jest na redukcji wykorzystania surowców kopalnych, zastępowania wysokoemisyjnych źródeł wytwarzania energii, oraz zastępowania paliw konwencjonalnych w transporcie poprzez budowę instalacji do produkcji wodoru RFNBO i wodoru niskoemisyjnego (m.in. elektrolizerów oraz infrastruktury towarzyszącej) o łącznej mocy co najmniej 315 MW.

Kosztem kwalifikowalnym mogą być koszty inwestycyjne CAPEX, tj. koszty ponoszone w okresie przygotowania przedsięwzięcia i instalacji do produkcji wodoru RFNBO/wodoru niskoemisyjnego, w tym elektrolizer lub zestaw elektrolizerów, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wprowadzenia mocy, w tym:

  • koszty samej instalacji;
  • koszty infrastruktury współtowarzyszącej i dedykowanej;
  • koszty infrastruktury służącej do magazynowania i przeładunku wodoru zlokalizowane na terenie zakładu;
  • koszty instalacji lub zespołu instalacji oraz urządzenia techniczne, w tym zbiorniki powiązane technicznie z instalacjami, wykorzystywane w procesie wytwarzania wodoru;
  • koszty instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystywanego do wytwarzania wodoru RFNBO/wodoru niskoemisyjnego.

Ile można zyskać?

Budżet naboru wynosi 640 mln EUR.

Wsparcie udzielane będzie w formie dotacji.

Maksymalna intensywność wsparcia::

  1. dla przedsięwzięć, które posiadają Decyzję KE na dzień złożenia wniosku – nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w  Decyzji KE będącej podstawą do udzielenia pomocy publicznej tylko w zakresie objętym Decyzją KE  dotyczącym budowy instalacji do produkcji wodoru RNBO lub wodoru niskoemisyjnego (trzecia część inwestycji B2.1.1);
  2. dla przedsięwzięć, dla których wymagane jest uzyskanie Decyzji  KE, ale na dzień złożenia wniosku nie została jeszcze wydana Decyzja  KE – nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w aktach powszechnie obowiązującego prawa będących podstawą do złożenia wniosku;
  3. dla przedsięwzięć realizowanych na podstawie rozporządzenia MKiŚ  – maksymalnie do 45%  łącznej kwoty kosztów kwalifikowalnych, zgodnie z przepisami § 33 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MKiŚ. Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.

Zgodnie z harmonogramem planowane jest:

  • grudzień 2024 r. –  luty 2025 r. – przyjmowanie wniosków o wsparcie
  • do końca maja 2025 r. – rozstrzygnięcie naboru
  • do końca czerwca 2025 r. – zawieranie umów z Ostatecznymi Odbiorcami Wsparcia

Dokumentacja Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru (KPO B2.1.1)

Dokumentacja konkursowa

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 4 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 13 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 33 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – NFOŚIGW

Nabór do 30.05.2025
Pozostało 34 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Program oferuje dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi i będzie dostępny dla przedsiębiorstw z całej Polski.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas