Inwestycje

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej - NFOŚIGW

Program oferuje dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi i będzie dostępny dla przedsiębiorstw z całej Polski.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
zależne od rodzaju projektu
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
04.04.2025
Start składania wniosków
04.04.2025
Koniec składania wniosków
30.05.2025

Dla kogo?

O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz duże przedsiębiorstwa z całej Polski.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Z programu przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi. Program realizowany będzie w latach 2025 – 2028. Zobowiązania rozumiane jako podpisywanie umów podejmowane będą do 31.12.2025 r.

Inwestycje objęte wsparciem:

  1. Budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, spełniających standardy unijne w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż oraz homologacji (np. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające jak np. detekcji i ppoż., klimatyzacji, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia aktywne i nieaktywne) wraz z testami i odbiorami magazynów;
  2. Budowa przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej;
  3. Konfiguracja i adaptacja magazynu (BMS, EMS, odwzorowanie w systemach monitorujących, utworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i/lub danych, certyfikacja i homologacja instalacji magazynowania energii w standardach UE, itp.).

Zakres wskazany w punkcie 1 stanowi element obligatoryjny projektu a zakres z pkt. 2 oraz 3 elementy fakultatywne.

Ocena projektów
Ocena projektu odbywa się na podstawie sprawdzenia informacji we Wniosku według:

  • kryteriów dostępu: postać „0-1” tzn. „nie spełnia –spełnia”;
  • kryteriów jakościowych:
    • kryteria jakościowe dopuszczające w zakresie oceny względem oceny ekologiczno–technicznej;
    • kryteria jakościowe punktowe w zakresie oceny względem oceny ekologiczno–technicznej;
    • kryteria jakościowe dopuszczające w zakresie oceny finansowej i pomocy publicznej.

Ile można zyskać?

Budżet dla naboru wynosi 4 150 000 000 zł

Dla bezzwrotnych form dofinansowania
3 735 000 000 zł
Dla zwrotnych form dofinansowania
415 000 000 zł

Dofinansowanie w formie bezpośrednich dotacji
od 45% do 65% całkowitych kosztów inwestycji w zależności od wielkości podmiotu ubiegającego się o wsparcie:

  • max. 65% małe i mikro przedsiębiorstwo
  • max. 55% średnie przedsiębiorstwo
  • max. 45% duże przedsiębiorstwo

Dofinansowanie w formie bezpośrednich pożyczek
Dofinansowanie w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych
do 100% kosztów kwalifikowanych

Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance” obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.

Dokumentacja Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – NFOŚIGW

Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 23 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 43 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Wsparcie inwestycji MŚP w zakresie dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych oraz tworzenie nowych miejsc pracy, cyfryzacji i internacjonalizacji – Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach – FE dla Wielkopolskiego (10.2)

Nabór do 06.06.2025
Pozostało 51 dni
Wielkość dotacji
1 200 000 PLN
Dotacja wspiera inwestycje MŚP w zakresie dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych oraz tworzenie nowych miejsc pracy, cyfryzacji i internacjonalizacji. Jest skierowana do przedsiębiorstw z Wielkopolski.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas