Inwestycje

Mezoinwestycje w MŚP - Wsparcie MŚP na rzecz transformacji - FE dla Śląskiego (10.3)

Dotacja przenaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i obejmuje wsparciem zasadniczą zmianę procesu produkcji, dywersyfikację działalności, zwiększenie zdolności produkcyjnej i utworzenie nowego zakładu. Nabór będzie skierowany do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych.
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
5 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
Start składania wniosków
31.03.2025
Koniec składania wniosków
26.06.2025

Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. śląskiego w jednym z podregionów objętych procesem transformacji, wskazanych w programie FE SL 2021-2027 (w podregionie katowickim, bielskim, tyskim, rybnickim, gliwickim, bytomskim lub sosnowieckim).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Pomoc jest skierowana do przedsiębiorstw z sektora MŚP na wsparcie transformacji regionu poprzez inwestycje w rozwój przedsiębiorstw. W ramach działania możesz ubiegać się o wsparcie na inwestycję produkcyjną i /lub usługową prowadzącą do rozwoju działalności gospodarczej. Projekt powinien wpisywać się w inwestycję początkową.

Dofinansowanie może obejmować inwestycje wspierające:

Inwestycje produkcyjne i logistyczne, które:

  • przyczyniają się do zmiany profilu działalności,
  • umożliwiają wprowadzenie nowych lub ulepszonych, neutralnych dla klimatu produktów, usług i procesów,
  • pomagają zdobywać nowe rynki,
  • sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy.

Inwestycje zmniejszające zużycie surowców w procesach produkcyjnych, w tym:

  • wdrażanie czystych technologii redukujących ilość odpadów lub zapobiegających ich powstawaniu,
  • zwiększenie reużycia produktów i recyklingu materiałów,
  • efektywne gospodarowanie zasobami.

Inwestycje ograniczające zużycie energii w procesach produkcyjnych.

Do wyboru są cztery typy inwestycji początkowej:
zasadnicza zmiana procesu produkcji;
dywersyfikacja istniejącego zakładu;
utworzenie nowego zakładu;
zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu.
Projekt może dotyczyć tylko jednego typu inwestycji początkowej.

Uzupełniająco, w ramach tego typu projektu możliwe jest także uzyskanie wsparcia przeznaczonego na
wydatki związane z nabyciem robót i materiałów budowlanych, czy podnoszeniem/zdobyciem kwalifikacji przez pracowników przedsiębiorstwa w zakresie związanym z przedmiotem inwestycji, o której dofinansowanie się ubiegasz.

Projekt powinien realizować cel działania tj. umożliwiać łagodzenie skutków transformacji wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko.

Premiowane elementy projektu

Dotacja wspierająca mezoinwestycje premiowała będzie projekty zakładające wdrożenie rozwiązań GOZ (projektowanie zrównoważonych produktów, zapobieganie powstawaniu odpadów i stosowanie obiegu zamkniętego w procesach produkcyjnych) oraz wykorzystania OZE (inwestycje w źródła energii odnawialnej, większa samowystarczalność pod względem zasobów energetycznych).

Koszty kwalifikowalne

W ramach katalogu kosztów kwalifikowalnych, kwalifikowalne są koszty bezpośrednie oraz pośrednie.

Koszty bezpośrednie

Regionalna pomoc inwestycyjnaŚrodki trwałe/Dostawy
a) koszty nabycia nowych środków trwałych z wyłączeniem nieruchomości (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego środka trwałego, koszty szkolenia personelu, instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta)
b) część kapitałowa raty leasingu finansowego nowych środków trwałych (z wyłączeniem nieruchomości), którą opłacisz w okresie realizacji inwestycji początkowej, (z zastrzeżeniem, że umowa leasingowa będzie zawarta po złożeniu wniosku o dofinansowanie).

Wartości niematerialne i prawne
a) koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego oprogramowania, koszty szkolenia personelu, instruktażu pod warunkiem, że koszty te ujęte są w wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta);
b) część kapitałowa raty leasingu finansowego nowych wartości niematerialnych i prawnych, którą opłacisz w okresie realizacji projektu, (z zastrzeżeniem, że umowa leasingowa będzie zawarta po złożeniu wniosku o dofinansowanie).

Roboty budowlane
a) materiały i roboty budowlane związane z realizowaną inwestycją początkową, to jest: budowa/przebudowa/rozbudowa/modernizacja nieruchomości. W przypadku budynku kwalifikowalne są części wspólne z zachowaniem proporcji w odniesieniu do powierzchni użytkowej wykorzystywanej tylko na potrzeby projektu do całości powierzchni użytkowej budynku. Za części wspólne uważa się: fundamenty, ściany, dach, elewację, windę, klatkę schodową, piwnicę, sanitariaty, telewizję przemysłową całego budynku, system alarmowy dotyczący całego budynku, instalację wodno – kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną i inne części wspólne związane z projektem,
b) koszt wyburzenia budynków (a w przypadku innych naniesień – koszt ich likwidacji) znajdujących się na nieruchomości niezbędnej do realizacji inwestycji początkowej.
Pomoc szkoleniowaKoszty wsparcia uczestników projektu oraz podmiotów objętych wsparciem

Ile można zyskać?

Na nabór przeznaczono 200 000 000 zł.

Minimalna wartość dofinansowania: 2 000 000 zł

Maksymalna wartość dofinansowania: 5 000 000 zł

Dokumentacja Mezoinwestycje w MŚP – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji – FE dla Śląskiego (10.3)

Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursu

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 23 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 43 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – NFOŚIGW

Nabór do 30.05.2025
Pozostało 44 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Program oferuje dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi i będzie dostępny dla przedsiębiorstw z całej Polski.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas