Inwestycje

Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym - GOZ w przedsiębiorstwach - FE dla Lubelskiego (3.8)

Dotacja wspiera rozwiązania GOZ przedsiębiorstw mając na celu promowanie wykorzystania materiałów z recyklingu jako surowców. Dofinansowaniem zostaną objęte typy projektów nakierowane na zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii (typ 1), a także polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzaniu lub wykorzystaniu odpadów organicznych (typ 2).
Poznaj szczegóły
Lokalizacja
Maksymalne dofinansowanie
6 000 000,00 PLN
Program operacyjny
Terminy dotacji
Ogłoszenie dotacji
12.02.2025
Start składania wniosków
12.03.2025
Koniec składania wniosków
27.06.2025

Konkurs zapewnia wsparcie rozwiązań w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego w przedsiębiorstwach mając na celu promowanie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu jako surowców, także takich, które spełniają kryteria efektywności oraz wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych, a także efektywnego wykorzystywania zasobów w MŚP.

Dla kogo?

Przedsiębiorstwo MŚP, Duże przedsiębiorstwo

O wsparcie będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. Lubelskiego.

Typy projektów

W ramach konkursu wsparciem zostaną objęte poszczególne typy projektów:

  1. Projekty mające na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii służące osiągnięciu założeń GOZ.

Przedsiębiorcy w ramach realizacji typu 1 będą mogli liczyć na wsparcie działań prowadzących do zmniejszenia zużycia surowców wykorzystywanych w procesach produkcyjnych, a tym samym ograniczenie wytwarzania odpadów poprodukcyjnych.

  1. Projekty polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzanie lub wykorzystanie odpadów organicznych np. biomasa i bioprodukty.

Koszty kwalifikowalne

Kwalifikowalne są wyłącznie koszty wynikające z przedłożonego Audytu GOZ (nie dotyczy kategorii prac przygotowawczych i kosztów pośrednich), określającego w szczególności zadania planowane do zrealizowania, niezbędne nakłady, potencjał rynkowy i skalę opłacalności inwestycji, mierzalne wskaźniki/rezultaty inwestycji).

Audyt GOZ stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku o dofinansowanie.

  1. Koszty bezpośrednie

Prace przygotowawcze: kwalifikowalne są wyłącznie koszty opracowania Audytu GOZ
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych prac przygotowawczych: 25 000 zł
Koszty kwalifikowalne w ramach prac przygotowawczych objęte są pomocą de minimis.

  1. Materiały i roboty budowlane

Kwalifikowalne są koszty materiałów i robót budowlanych (np. robót konstrukcyjnych, montażowych, instalacyjnych).

  1. Zakup nowego środka trwałego

Kwalifikowalny jest zakup nowych środków trwałych, leasing finansowy nowych środków trwałych oraz ulepszenia w środkach trwałych, jeżeli stanowią nakłady inwestycyjne, a środek trwały jest włączany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Ponadto koszty dostawy, montażu i uruchomienia zakupionych w ramach projektu środków trwałych stanowią koszty kwalifikowalne projektu.

  1. Wartości niematerialne i prawne

W szczególności: autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych, know-how.

  1. Usługi zewnętrzne

W ramach usług zewnętrznych kwalifikowalne będą dodatkowe koszty, które wynikają ze złożonego Audytu GOZ, są niezbędne do realizacji projektu oraz są ponoszone i realizowane wyłącznie w okresie realizacji projektu. W ramach kategorii usługi zewnętrzne kwalifikowalne są:

  • badania i testy (techniczne, fizyczne, chemiczne lub biologiczne) produktów/technologii
    tworzonych lub modyfikowanych w związku z transformacją w kierunku GOZ;
  • licencje, subskrypcje, itp., które nie spełniają wymogu wartości niematerialnej i prawnej zgodnie
    z ustawą o rachunkowości, niezbędne do transformacji w kierunku GOZ (np. licencje na okres
    nie dłuższy niż 12 m-cy);
  • usługi i opłaty w zakresie certyfikacji systemu zarządzania środowiskowego (np. ETV, ISO,
    EMAS, PEF/OEF).
  1. Koszty pośrednie

Koszty niezbędne do realizacji projektu, których nie można bezpośrednio przypisać do głównego celu projektu, w szczególności koszty administracyjne związane z obsługą projektu, która nie wymaga podejmowania merytorycznych działań zmierzających do osiągnięcia celu projektu.

Ile można zyskać?

Na konkurs wyznaczono budżet równy 26 196 000,00 EUR czyli ok. 123,5 mln PLN.

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 8 000 000 zł

Maksymalna wartość dofinansowania: 6 000 000 zł

Wsparcie w ramach dotacji stanowi pomoc de minimis.

Maksymalna intensywność wsparcia:

  • mikro i małe przedsiębiorstwa: 75%
  • średnie przedsiębiorstwa: 65%
  • duże przedsiębiorstwa: 55%

Dodatkowe informacje

Dla inwestycji przedsiębiorstw w rozwiązania GOZ wsparcie nie może być skierowane na inwestycje chrakteryzujące się dużym potencjałem rynkowym, wysoką efektywnością kosztową i stosunkowo szybkim okresem zwrotu.

Dokumentacja Rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w przedsiębiorstwach – FE dla Lubelskiego (3.8)

Poniżej zamieszczamy link do pełnej dokumentacji konkursowej.

Dokumentacja konkursowa

Zapytaj eksperta
Podobne dotacje

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Prace badawczo-rozwojowe – Badania i innowacje w przedsiębiorstwach – FE dla Pomorza (1.1)

Nabór do 09.05.2025
Pozostało 23 dni
Wielkość dotacji
5 000 000,00 PLN
Działanie Prace badawczo-rozwojowe - Badania i innowacje w przedsiębiorstwach - FE dla Pomorza (1.1) to kompleksowe i skoordynowane wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w szczególności nowych, innowacyjnych, rozwijających się w oparciu o wyniki prac B+R wdrażanych do praktyki gospodarczej. Dofinansowanie obejmuje Inwestycje B+R Pomorskich Przedsiębiorców „Od pomysłu do realizacji".
Dowiedz się więcej

Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu (IIa) – Platformy startowe dla nowych pomysłów (FEPW 1.1)

Nabór do 29.05.2025
Pozostało 43 dni
Wielkość dotacji
600 000,00 PLN
Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Startupy, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach Komponentu I konkursu 1.1 Platformy startowe będą mogły uzyskać wsparcie finansowe - max. 600 tys. zł - na rozwój swojej działalności w makroregionie.
Dowiedz się więcej

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – NFOŚIGW

Nabór do 30.05.2025
Pozostało 44 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Program oferuje dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi i będzie dostępny dla przedsiębiorstw z całej Polski.
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas wiadomość
Zadzwoń do nas
Napisz do nas