Wyszukiwarka dotacji

Jak napisać wniosek o dotację?

Spis treści

Unijne źródła finansowania – dlaczego warto z nich skorzystać?

Coraz więcej krajowych przedsiębiorstw stara się o uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej. Choć sama procedura jest bardzo skomplikowana i pracochłonna, to jednak wsparcie finansowe ze struktur europejskich może być nieocenionym impulsem rozwojowym. Warto dodać, ze w ramach funduszy europejskich na lata 2021-2027 do Polski trafi rekordowe 76 mld euro. To ogromne środki, która mogą być przeznaczone m. in. na projekty badawczo-rozwojowe, prace wdrożeniowe, infrastrukturę i innowacje, cyfryzację czy działania prośrodowiskowe. Projekt wymagający dofinansowania może liczyć na przyznanie dotacji po skutecznym i skrupulatnym wypełnieniu wniosku – jak jednak to zrobić? Jak napisać wniosek o dotację, aby faktycznie ją otrzymać?

Czym jest wniosek dotacyjny?

Wniosek o dofinansowanie to specjalny dokument, który należy wypełnić zgodnie z załączoną instrukcję, aby wziąć udział w wybranym naborze. Dawniej wniosek o dotację należało złożyć osobiście w określonej instytucji, obecnie oczywiście wszystko odbywa się za pomocą dedykowanych programów. I choć jest to dużym uproszczeniem formalnym, to jednak uzupełnienie wzoru wniosku o dotację w dalszym ciągu wymaga ogromu pracy wykwalifikowanego zespołu. Zawartość wniosku uzależniona jest od danego konkursu dotacyjnego oraz wymagań ustanowionych przez instytucję organizującą nabór. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pełna dokumentacja wniosku o dofinansowanie może liczyć nawet kilkaset stron.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie projektu krok po kroku?

Chcąc złożyć wniosek dotacyjny warto pracować według określonego schematu. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko niedopełnienia formalności i jednocześnie zwiększeniu ulega prawdopodobieństwo pomyślnego zakończenia procesu wnioskowania o wsparcie finansowe.

Zawartość wniosku o dotację

Pozyskiwanie dotacji to długotrwały proces, którego początkowym etapem jest uzupełnienie wniosku o wsparcie UE. Jednak w Sekwencji nasi specjaliści pracę nad uzyskaniem dofinansowania na dany projekt rozpoczynają już znacznie wcześniej. Na kluczowe prace przygotowawcze składa się m.in. dobranie optymalnego programu pod potrzeby przedsiębiorcy, profesjonalna ocena szans na uzyskanie dotacji unijnej czy sporządzenie wstępnego uzasadnienia wniosku. Oprócz tego konieczne jest zapoznanie się z załącznikami oraz pełną dokumentacją, na którą składa się instrukcja wypełniania, regulamin konkursu, katalog kosztów kwalifikowalnych, zakres biznesplanu czy oczywiście wzór wniosku. Skład wniosku o dotację jest bardzo zmienny, szczególnie biorąc pod uwagę dość dużą częstotliwość konkursów na projekty modułowe, które w pewnym sensie składają się z kilku konkursów dotacyjnych w jednym.

Opis projektu

W tej części należy wskazać i precyzyjnie opisać wszystkie aspekty dotyczące planowanych działań, jak np. cele projektu, analiza rynku, projekt inwestycji, harmonogram realizacji projektu czy przebieg realizacji. Szczególną uwagę warto zwrócić na instrukcję wypełniania wniosku – to tu znajduje się mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak przygotować dobry wniosek i otrzymać dotację z urzędu. Jednocześnie warto też pamiętać, że nawet najlepsza instrukcja wypełniania wniosku o dotację nie zawsze okazuje się wystarczająca – bardzo często nieodzowna jest pomoc wyspecjalizowanych ekspertów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, aby wypełnić wniosek.

Część finansowa wniosku o dotację

Jedną z kluczowych części wniosku o dotację jest zawsze część finansowa. To tutaj należy zawrzeć informacje takie jak dane dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, kosztorys projektu, pełną analizę finansową czy planowane przyszłe przychody związane z realizacją projektu. Opis projektu jest ściśle związany z częścią finansową i do wypełnienia tych elementów powinny być zaangażowane wyspecjalizowane osoby, takie jak analityk finansowy.

Wnioski unijne – co jeszcze warto wiedzieć?

Pewne elementy w większości wniosków o dofinansowania mogą być do siebie dość istotnie zbliżone – dotyczy to np. polityk horyzontalnych czy przygotowania kosztorysu. Zawsze jednak te elementy muszą być w pełni zindywidualizowane do wybranego projektu, aby mogły zostać ocenione pozytywnie przez Komisję i uzyskały dotację z Unii. W każdym wniosku konieczne jest także sprecyzowanie ram czasowych oraz przestrzeganie ich przy przebiegu realizacji projektu. I najważniejsze – dzień złożenia wniosku. Nigdy nie należy czekać do daty granicznej, bowiem zawsze może pojawić się konieczność naniesienia nagłych poprawek czy np. awaria systemu do wprowadzania wniosku. Zawsze też dokładnie przeczytaj wniosek przed jego złożeniem oraz dodaj wszystkie załączniki.

Pomoc w przygotowaniu wniosku – dlaczego warto skorzystać?

Czy istnieją trudne wnioski lub dobre wnioski? Tak naprawdę każdy wniosek może być trudny – szczególnie dla osoby niedoświadczonej. Dobry wniosek może być natomiast każdy, który zostanie wypełniony przez zespół posiadający do tego celu odpowiednie kompetencje i doświadczenie. W naszej firmie dysponujemy wyspecjalizowanymi ekspertami z sukcesami w pozyskiwaniu dotacji z Unii Europejskiej. Doskonale wiemy, jak napisać wniosek o dofinansowanie projektu, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę, a czego lepiej unikać. Skorzystanie z pomocy w przygotowaniu wniosku znacząco zwiększa na uzyskanie korzystnej oceny i uzyskanie dotacji dla firmy. Jeśli szukasz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji do ubiegania się o dotacje unijne, skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji