
Wraca Kredyt na innowacje technologiczne! Podczas zorganizowanego 22 czerwca webinarium poświęconego ekologicznym i innowacyjnym projektom przedstawiciele BGK zapowiedzieli powrót tego flagowego działania. Jeszcze w 2022 r. ruszy nowy nabór organizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), czyli następcy POIR. Ponadto w 2023 r. wystartuje konkurs Kredyt ekologiczny, przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na poprawę efektywności energetycznej poprzez modernizację infrastruktury.
Kredyt na innowacje technologiczne – kontynuacja czy rewolucja?
W latach 2014-2020 w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) zorganizowano aż 7 naborów do konkursu Kredyt na innowacje technologiczne. Z uwagi na dużą popularność zdecydowano się na jego kontynuację w nowej perspektywie (2021-2027). Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że kluczowe zasady konkursu pozostaną niezmienne. Do startu uprawnieni będą wyłącznie przedsiębiorcy należący do sektora MŚP. Utrzymana zostanie również forma wsparcia, w konkursie będzie można starać się o dotację (premię technologiczną) z przeznaczeniem na spłatę części kredytu technologicznego udzielonego przez bank kredytujący tj. jeden z 20 banków komercyjnych współpracujących z BGK.
Kredyt na innowacje technologiczne ma służyć wdrażaniu nowych technologii (innowacji technologicznych). Dopuszczalne są dwa scenariusze – przedsiębiorcy mogą być w posiadaniu innowacyjnej technologii lub też zakupić ją od podmiotów zewnętrznych. Koszt zakupu technologii może stanowić koszt kwalifikowany w projekcie. Rezultatem wdrożenia technologii musi być wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług. W konkursie będzie można sfinansować następujące koszty:
- zakup lub wytworzenie środków trwałych, w tym koszty transportu, montażu i uruchomienia;
- zakup nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych;
- zakup robót i materiałów budowlanych w celu budowy, rozbudowy, adaptacji budynków, budowli lub ich części;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (np. specjalistycznego oprogramowania);
- zakup usług doradczych;
- koszty uzyskania ochrony patentowej;
- koszty związane z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części.
Intensywność pomocy będzie uzależniona od miejsca realizacji inwestycji, i ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej, oraz od wielkości przedsiębiorstwa. Na największe wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z Polskiej Wschodniej. Przedsiębiorstwa mikro i małe otrzymają premię w wysokości 20 punktów procentowych, a średnie w wysokości 10 pp. doliczane do bazowej wartości obowiązującej w danym województwie. Podobnie jak w ostatnim naborze w 2020 r. zniesiony został wymóg wniesienia wkładu własnego. Inwestycja może być w 100% realizowana z kredytu, pod warunkiem, że przedsiębiorca posiada wystarczającą zdolność kredytową, aby zaciągnąć zobowiązanie o takiej wartości.
Kredyt ekologiczny – nowość w ramach FENG
O ile Kredyt na innowacje technologiczne stanowi kontynuację działania znanego z perspektywy 2014-2020 i Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, o tyle Kredyt ekologiczny będzie zupełną nowością organizowaną w ramach programu FENG. Kredyt ekologiczny będzie dedykowany szerszej grupie docelowej – poza MŚP o wsparcie będą mogły ubiegać się także duże przedsiębiorstwa należące do kategorii small-mid caps (do 499 pracowników) oraz mid-caps (do 3000 pracowników). Forma wsparcia będzie analogiczna jak w konkursie Kredyt na innowacje technologiczne tj. dotacja (premia ekologiczna) udzielana z przeznaczeniem na spłatę kredytu ekologicznego zaciągniętego w jednym z banków kredytujących. W konkursie wspierana będzie modernizacja dotychczasowej infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie polegająca na:
- modernizacji posiadanej infrastruktury (np. linii technologicznej, budynków);
- zakupie instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji OZE.
Warunkiem dostępowym udziału w konkursie będzie wykazanie, że projekt cechuje się oszczędnością energii w zakresie termomodernizacji i/lub oszczędnością energii w zakresie poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Minimalny próg oszczędności wynosi 30%.
Katalog kosztów kwalifikowanych w projekcie będzie obejmował:
- zakup lub wytworzenie środków trwałych, w tym koszty transportu, montażu i uruchomienia;
- zakup robót i materiałów budowlanych w celu modernizacji, adaptacji budynków, budowli lub ich części w celu poprawy efektywności energetycznej;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych;
- zakup usług doradczych;
- zakup, instalacja i uruchomienie OZE.
Dotacja będzie stanowić regionalną pomoc inwestycyjną, intensywność pomocy będzie mieścić się w przedziale od 15 do nawet 70%. Decydujące będą miejsce realizacji inwestycji oraz wielkość przedsiębiorstwa.
Szczegółowe informacje zaprezentowanych wyżej instrumentach zapewne pojawią się bliżej dat naborów. Polecamy śledzić naszą stronę, aby pozostać na bieżąco!