Wyszukiwarka dotacji

Mapa drogowa transformacji jako element realizacji projektu z obszaru cyfryzacji

Dotacja Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP (FEPW 1.2)

Wsparcie na wdrożenie rozwiązań technologicznych w zakresie Przemysłu 4.0 oferuje przedsiębiorcom dotacja Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP organizowana w ramach kontynuowanego przez lata programu dla Polski Wschodniej. Nowa odsłona programu pod nazwą Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej obejmuje wsparciem województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie oraz część województwa mazowieckiego, oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów. Dzisiaj ruszyła dotacja na automatyzację i robotyzację działalności, o którą ubiegać się mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie wyżej wymienionych województw. Temu wsparciu towarzyszą wymagania jakie muszą spełnić wnioskodawcy chcąc pozyskać dofinansowanie. Realizowanie projektów unijnych i pozyskanie środków unijnych wiąże się z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie w ramach konkretnej dotacji. Wnioskom towarzyszą także niezbędne załączniki jakie trzeba przygotować aplikując o wsparcie. Przy dotacjach na automatyzację i robotyzację mieszczących się w szeroko rozumianym obszarze cyfryzacji takim obligatoryjnym załącznikiem jest mapa drogowa transformacji. W przypadku właśnie dotacji Automatyzacja i robotyzacja w MŚP wnioskodawcy obowiązkowo muszą poddać się audytowi technologicznemu/ diagnozie dojrzałości cyfrowej i posiadać mapę drogową transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, która będzie stanowić rezultat zrealizowanej usługi, przy czym później w ramach działań wynikających z mapy zostanie wdrożona innowacja w procesie produkcji. Kosztem kwalifikowanym w ramach dotacji Automatyzacja i robotyzacja w MŚP są właśnie koszty usług doradczych związane z przeprowadzeniem audytu i opracowaniem mapy drogowej transformacji, oczywiście poza kosztami samej inwestycji. Przeprowadzenie audytu technologicznego i opracowanie mapy drogowej musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Można skorzystać z już posiadanego dokumentu mapy drogowej i przeprowadzonego audytu, pod warunkiem, że została ona opracowana max. w przeciągu 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Jakie wymagania musi spełniać mapa drogowa transformacji?

Mapa drogowa transformacji – co to za dokument?

Mapa drogowa transformacji może obejmować różne obszary i aspekty działalności organizacji, takie jak struktura organizacyjna, procesy biznesowe, technologia, kultura korporacyjna, zarządzanie zasobami ludzkimi itp. W zależności od specyfiki organizacji, może ona koncentrować się na wprowadzeniu nowych technologii, zwiększeniu efektywności operacyjnej, wprowadzeniu innowacji, dostosowaniu do zmian regulacyjnych, czy też transformacji kultury organizacyjnej.

Mapa drogowa transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 w ramach dotacji Automatyzacja i robotyzacja w MŚP obejmować powinna m.in.:

  • część diagnostyczną, w której zakresie znajduje się opis i uzasadnienie wyboru metodologii przeprowadzenia audytu technologicznego/oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, samoocena przedsiębiorstwa w zakresie gotowości do wdrażania rozwiązań technologicznych, to jak przebiegł audyt technologiczny ze wskazaniem jego wyników w zakresie gotowości przedsiębiorcy do wdrażania rozwiązań technologicznych (identyfikacja procesów biznesowych i sposobów ich realizacji, analizy obejmujące pozycję konkurencyjną, technologie procesów produkcyjnych, usługowych, administracyjno-zarządczych pod kątem automatyzacji i robotyzacji oraz oddziaływania na środowisko, także analizy infrastruktury informatycznej i narzędzi, dojrzałości cyfrowej oferty, kompetencji cyfrowych, kondycji finansowej, barier zewnętrznych i wewnętrznych oraz charakterystykę modelu biznesowego), a także wnioski w postaci syntetycznej oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa i potencjału do automatyzacji lub robotyzacji wszystkich procesów produkcyjnych i pozaprodukcyjnych realizowanych w przedsiębiorstwie.
  • część wdrożeniową, w której zakresie znajduje się wskazanie informacji dotyczących propozycji kompleksowego planu transformacji firmy w kierunku Przemysłu 4.0 (wizja użycia technologii Przemysłu 4.0 w celu poprawy konkurencyjności, a także wizje zastosowania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, stworzenia wymiany i bezpieczeństwa danych, łączenia zasobów ludzkich i technologicznych, oraz zarządzania jakością procesów realizowanych w przedsiębiorstwie w sposób efektywny czy tworzenia i utrzymywania sieci łączności z partnerami w łańcuchu dostaw), zgodności z normami środowiskowymi, analizy i rekomendacje istniejących już lub potencjalnych rozwiązań technologicznych z obszaru automatyzacji i robotyzacji oraz wartości niematerialnych i prawnych, które bezpośrednio powinny wspierać automatyzację i robotyzację procesów biznesowych, szczegółowe rekomendacje techniczne w zakresie przeprowadzenia inwestycji, rekomendacje działań towarzyszących oraz propozycje harmonogramu realizacji inwestycji, oszacowanie kosztów inwestycji i rekomendacje sposobów jej finansowania.

Przygotowanie mapy drogowej transformacji – kto może być jej wykonawcą?

W ramach tej dotacji wykonawcą audytu technologicznego i mapy drogowej transformacji oraz pozostałych usług doradczych kwalifikujących się do wsparcia mogą być wyłącznie Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs- EDIH) lub inne wyspecjalizowane podmioty w zakresie przeprowadzania audytów technologicznych wraz z diagnozą dojrzałości cyfrowej oraz opracowywania map drogowych. Są to nowe wymagania, której pojawiły się wraz z naborem dla dotacji Automatyzacja i robotyzacja w MŚP.

Co należy rozumieć poprzez podmiot wyspecjalizowany?

Wymagane jest od takiego podmiotu posiadanie wyspecjalizowanych kadr, których kompetencje tj. wykształcenie i doświadczenie odnoszą się przede wszystkim do zagadnień obejmujących cyfryzację, automatyzację, robotyzację w obszarze zarządzania produkcją przedsiębiorstw.

We wniosku należy wypełnić informacje odnośnie szczegółowego opisu kadry wykonawcy co oznacza w szczególności wskazanie specjalistów w zakresie wyżej wymienionych kompetencji. We wniosku obowiązkowo wskazać należy także opis dotychczasowych działalności wykonawcy w zakresie przeprowadzenia audytu technologicznego, diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowania mapy drogowej. Opisać należy dwie przykładowe zrealizowane przez wykonawcę usługi w tym zakresie.

Poznaj nasze usługi

Nasza firma kwalifikuje się do podmiotów, które mogą świadczyć usługi doradcze z zakresu opracowania mapy drogowej transformacji. Posiadamy doświadczenie i wiedzę w przygotowaniu takiego dokumentu z projektów realizowanych z poprzedniej perspektywy finansowej. W ramach naszych usług możesz skorzystać z oferty opracowania mapy drogowej transformacji i nie tylko, specjalizujemy się także w pozyskiwaniu dotacji unijnych, zarządzaniu projektami oraz rozliczaniu projektów.

💡 Zobacz nasze usługi doradcze

Świadczymy doradztwo obejmujące bardzo szeroki zakres, jeżeli masz pytania lub konkretne potrzeby skontaktuj się z nami i przedstaw nam je, nasi Eksperci zaproponują Ci program wsparcia i przedstawią szczegóły współpracy.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych to kluczowy element każdego projektu współfinansowanego ze środków UE. W artykule zaproponowaliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych problemów i usprawnić proces rozliczania projektów. Ten przewodnik to praktyczne kompendium wiedzy dla każdego, kto przygotowuje dokumentację do rozliczenia dotacji unijnych, z naciskiem na dokładność, zgodność formalną i skuteczne zarządzanie dokumentami.
Dowiedz się więcej
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji