Wyszukiwarka dotacji

Na czym polega doradztwo biznesowe i kiedy warto z niego skorzystać?

Spis treści

Doradztwo biznesowe dla firm

Usługi doradcze dla biznesu obejmują specjalistyczną pomoc, porady i wdrażanie rozwiązań, czego celem jest osiągnięcie wymiernych korzyści w danym przedsiębiorstwie. Z uwagi na dynamiczne zmiany na rynku, wzrost różnorodności stosowanych technologii czy dużą konkurencję, doradztwo biznesowe dla firm łączy w sobie wiele zagadnień, począwszy od doradztwa operacyjnego, przez szkolenia biznesowe czy optymalizacje strategii rozwojowych, aż po pozyskiwanie i rozliczanie dotacji unijnych. Biorąc pod uwagę mnogość rozwiązań, które można zastosować, za wspólny mianownik usług doradczych należy uznać poprawę efektywności firmy. Sprawne i wydajne zarządzanie zmianą pozwala na optymalizację procesów biznesowych i zwiększenie rentowności firmy. Przy wyborze firmy świadczącej usługi doradcze czy szkolenia biznesowe warto kierować się nie tylko doświadczeniem doradców, ale też referencjami poprzednich klientów. Efektywne doradztwo biznesowe wiąże się bowiem ze ścisłą współpracą Klienta i firmy świadczącej usługę.

Na czym polega doradztwo biznesowe?

Usługi doradztwa w biznesie mogą przyjmować bardzo zróżnicowane formy, a ich zakres jest niemal nieograniczony. Zależnie od strategii rozwoju firmy czy celów biznesowych, usługi doradcze mogą przyjmować charakter całościowy lub jedynie fragmentaryczny i dotyczyć np. działu marketingu, obiegu dokumentów, zarządzania produkcją czy IT. Usługi doradztwa biznesowego najczęściej dotyczą:

  • doradztwa operacyjnego – dotyczy konkretnych zakresów działalności, np. zarządzania zmianą, zarządzania produkcją, marketingiem itp.,
  • doradztwa finansowego – polega m.in. na dopasowaniu strategii finansowania firmy, optymalizacji podatkowej, czy opracowaniu projekcji finansowych dla pomysłu,
  • doradztwa strategicznego – to kluczowe działania z punktu widzenia strategii rozwojowych, polega m. in. na tworzeniu modeli biznesowych i modyfikacji strategii biznesowej,
  • doradztwa informatycznego – dotyczy reorganizacji systemów i sieci informatycznych, dopasowaniu oprogramowania itp.
  • doradztwa akceleracyjnego – wsparcie biznesowe projektów w ich początkowej fazie istnienia.

To tylko niektóre z możliwych obszarów działań w ramach konsultingu biznesowego. O tym, jak wygląda w praktyce doradztwo biznesowe, decydują indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa oraz strategia działania obrana przez firmę doradczą.

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego?

Na profesjonalne doradztwo warto zdecydować się w wielu sytuacjach – przy dużej konkurencji na rynku, niezadowalających przychodach przedsiębiorstwa, planach rozwoju biznesu, wdrażaniu innowacji czy przed podjęciem restrukturyzacji. Efektywne doradztwo biznesowe bywa też rutynową procedurą np. w postaci regularnych audytów. Wsparcie doradcy biznesowego może wiązać się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorstwa, wśród których najczęściej wymieniane są:

  • zwiększenie zysku operacyjnego,
  • minimalizację ponoszonych kosztów,
  • poprawę jakości funkcjonowania pracy i jakości środowiska pracy,
  • zmniejszenie ryzyka występowania sytuacji kryzysowych,
  • podwyższenie satysfakcji klientów,
  • poprawę konkurencyjności firmy,
  • wsparcie działań reorganizacyjnych,
  • transformację modelu biznesowego,
  • zmianę strategii rozwoju firmy,
  • poprawę efektywności firmy,
  • poprawę wyników sprzedażowych,
  • optymalizację procesów biznesowych.

Oczywiście realne benefity osiągnięte dzięki doradztwu biznesowemu uzależnione są od charakteru udzielonej pomocy, aktualnej sytuacji i potrzeb przedsiębiorstwa, realiów rynkowych oraz wielu innych czynników.

Sekwencja – kompleksowe doradztwo biznesowe dla firm

Jako firma posiadamy 25 lat doświadczenia w świadczeniu profesjonalnych usług doradczych o szerokim charakterze. Naszą specjalnością w zakresie doradztwa biznesowego jest pozyskiwanie i rozliczanie dotacji unijnych – zatem jesteśmy z przedsiębiorstwem już od momentu określenia potrzeb i doboru konkursu dotacyjnego, aż po rozliczenie projektu i złożenie końcowego wniosku o płatność. Ponadto oferujemy konsulting biznesowy w ramach wdrażania nowoczesnego, elektronicznego systemu obiegu dokumentów czy przeprowadzenia specjalistycznej analizy finansowej mającej na celu m.in. optymalizację kosztów czy ocenę opłacalności inwestycji. Sprawnie łączymy doradztwo informatyczne z marketingowym, co pomoże zwiększyć widoczność i rozpoznawalność marki na rynku, posiadamy własny Fundusz Inwestycyjny, z którego mogą skorzystać młodzi przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami. A to wszystko to wciąż tylko część z oferowanych usług doradztwa dla firm. Twoja firma dzięki doradztwu biznesowemu przeprowadzonemu przez Sekwencję może sfinansować nawet bardzo duże projekty, poprawić wydajność działania czy unowocześnić wiele procesów biznesowych i poprawić rentowność firmy. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji