Wyszukiwarka dotacji

Dobre informacje dla przedsiębiorców – program FENG zatwierdzony przez Komisję Europejską

Spis treści

Na czym polega program FENG?

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 stanowi kompleksową ofertę skierowaną do szerokiej grupy beneficjentów. Koncentruje się na udzielaniu wsparcia na prowadzenie działalności B+R i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Dodatkowo przewiduje finansowanie kosztów cyfryzacji i automatyzacji przedsiębiorstw, podnoszenia kompetencji pracowników czy przeprowadzanie tzw. zielonych inwestycji zorientowanych na poprawę energochłonności i ochronę środowiska. Program FENG został zaakceptowany 27 września przez Komisję Europejską. Stanowi on w dużej mierze kontynuację Programów Operacyjnych realizowanych w poprzednich perspektywach finansowych takich jak Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Program stawia przed sobą szereg celów związanych ze zwiększeniem potencjału w zakresie badań i innowacji, wykorzystywaniem zaawansowanych technologii, rozwijaniem umiejętności, wzrostem konkurencyjności MŚP, czy też transformacją gospodarki w kierunku zielonych technologii i Przemysłu 4.0. FENG jest pierwszym Programem Operacyjnym z nowej perspektywy (2021-2027), który otrzymał akceptację KE. Daje to zielone światło Instytucjom Pośredniczącym do ogłaszania konkursów. Pierwszym naborem w ramach Programu FENG będzie prawdopodobnie Kredyt technologiczny zaplanowany na IV kw. 2022 roku.

Do kogo skierowana jest oferta?

Wsparcie Programu FENG przeznaczone jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, a także small mid-caps oraz mid-caps, sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorców, konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi oraz instytucji otoczenia biznesu takich jak ośrodki przedsiębiorczości czy ośrodki innowacji . Lista Beneficjentów będzie uzależniona od konkursu i będzie zawsze precyzowana w Regulaminie. Najwięcej możliwości korzystania z finansowania, podobnie jak w latach ubiegłych, będą miały MŚP. W FENG dostrzeżono jednak potrzebę wsparcia firm, które przekraczają progi właściwe dla MŚP (zatrudniają powyżej 250 osób), ale wciąż daleko im do wielkich korporacji. Premiowana będzie też współpraca świata biznesu z sektorem nauki.

Formy wsparcia i budżet Programu FENG

Wśród form wsparcia znajdują się dotacje, instrumenty finansowe, instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne, a także wsparcie kapitałowe oraz gwarancyjne. Budżet Programu FENG wynosi 7,9 mld euro i będzie realizowany w podziale na 4 priorytety:

Priorytet 1. Wsparcie dla przedsiębiorców – 4,358 mld euro,
Priorytet 2. Środowisko sprzyjające innowacjom – 2,655 mld euro,
Priorytet 3. Zazielenienie przedsiębiorstw – 0,8 mld euro,
Priorytet 4. Pomoc techniczna – 0,159 mld euro.

Co oznacza w praktyce priorytet 1 Wsparcie dla przedsiębiorców?

Jest to priorytet, który stanowi ok. 55% budżetu Programu FENG. Wsparcie udzielane będzie w trybie konkursowym. To właśnie konkursy ogłaszane z tego priorytetu będą najmocniej wspierać przedsiębiorców w perspektywie 2021-2027. W ramach pierwszego priorytetu przedsiębiorcy będą wybierali moduły odpowiadające ich potrzebom, przy czym jeden z dwóch modułów takich jak B+R lub Wdrożenie innowacji jest obligatoryjny, a w przypadku prowadzenia dużej firmy moduł B+R jest zawsze obligatoryjny. Podejście modułowe zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli do modułów obowiązkowych dobierać moduły fakultatywne związane z przeprowadzaniem zielonych inwestycji, wdrażaniem cyfrowych rozwiązań, internacjonalizacją działalności czy podnoszeniem kompetencji pracowników.

Zakres wsparcia priorytetu 1, czyli katalog modułów

  • B+R

W ramach tego modułu przedsiębiorcy będą mogli finansować wybrane lub wszystkie elementy procesu badawczego (badania przemysłowe i prace rozwojowe), w tym tworzenie i testowanie prototypów. Jako efekt modułu przedsiębiorstwo powinno opracować innowacyjne rozwiązanie możliwe do wdrożenia w działalności gospodarczej.

  • Wdrożenie innowacji

W związku z wyborem tego modułu możliwym będzie finansowanie wdrożenia wyników prac B+R w działalności firmy. Jako formę prac B+R przyjmuje się innowacyjne rozwiązania spójne z obszarami krajowych inteligentnych specjalizacji, a także pozostałe koszty bezpośrednio związane z tymi wdrożeniami.

  • Infrastruktura B+R

Wnioskodawcy w ramach tego modułu będą mogli uzyskać finansowanie inwestycji w infrastrukturę niezbędną do realizacji agendy badawczej w celu tworzenia innowacyjnych produktów bądź usług, które będą spójne z obszarami krajowych inteligentnych specjalizacji. Koniecznym jest aby infrastruktura służyła realizacji prac przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.

  • Kompetencje

Jest to wsparcie przewidziane na doskonalenie kompetencji i zdobywanie nowych umiejętności oraz wiedzy przez pracowników i osób zarządzających związanych z pracami B+R. Przedsiębiorstwa będą mogły finansować także nabywanie kwalifikacji, a w tym kwalifikacji włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, co będzie rozumiane jako formalne potwierdzanie posiadanych kompetencji.

  • Zazielenienie przedsiębiorstw

Moduł nastawiony jest na transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, a w tym na rozwój nowych modeli biznesowych. Wsparcie obejmuje zielone inwestycje, ekoprojektowanie, przeprowadzanie ocen środowiskowych, cyklu życia produktów a także weryfikację technologii środowiskowych i wdrożenie ich zaleceń.

  • Cyfryzacja

Inwestycje, które będą mogli finansować przedsiębiorcy związane są z zastosowaniem w firmie rozwiązań, które zmierzają do cyfryzacji produkcji, procesów, produktów, usług, a także modelu biznesowego. Co ciekawe wsparcie obejmuje także podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w firmie oraz finansowanie wdrożenia specjalistycznych rozwiązań cyfrowych z wyjątkiem powszechnie znanych i dostępnych technologii.

  • Internacjonalizacja

Wsparcie w tym module obejmuje promocję zagraniczną produktów lub usług przedsiębiorstwa. Dotyczy ono m.in. komercjalizacji wyników prac B+R za granicą, promocji produktów lub usług na rynkach zagranicznych, udziału w międzynarodowych łańcuchach dostaw oraz uzyskania ochrony lub obrony praw własności przemysłowej poza Polską. Limity kosztów na wydatki w module będą określone w kryteriach wyboru projektów.

Priorytet 1 FENG – kto jest głównym odbiorcą?

Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP, dużych firm, w tym small mid-caps oraz mid-caps, przedsiębiorców organizacji pozarządowych, konsorcjów z udziałem przedsiębiorstw oraz innych podmiotów, jak np. organizacje badawcze.

Ważne!
Jeżeli projekt będzie realizowany przez konsorcjum (także z organizacją badawczą czy organizacją pozarządową) w jego skład musi wchodzić przedsiębiorstwo jako lider konsorcjum.

Kto udziela wsparcia i jaka jest jego forma?

Wsparcia udzielać będą dwie Instytucje Pośredniczące:

  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) – gdy o dofinansowanie będą ubiegać się MŚP i ich konsorcja;
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – gdy Wnioskodawcami będą duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja z MŚP i organizacjami badawczymi oraz organizacjami pozarządowymi, a także konsorcja MŚP z organizacjami badawczymi oraz organizacjami pozarządowymi.

Dofinansowanie będzie mieć formę dotacji (wsparcie bezzwrotne) oraz częściowo zwrotnej dotacji warunkowej. Wszystkie moduły finansowane są dotacją z wyjątkiem modułu Wdrożenie wyników prac B+R, który jest finansowany dotacją warunkową, gdzie min. 50% ma charakter zwrotny.

Priorytet drugi FENG – wsparcie ekosystemu innowacji, jakie opcje dla przedsiębiorców?

Priorytet drugi FENG jest ukierunkowany bardziej na wsparcie środowiska innowacyjnego. Stąd też w większym zakresie niż w latach 2014-2020 dostępne będą instrumenty dla klastrów, ośrodków innowacji oraz instytucji otoczenia biznesu, w tym sieci EDIH (Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych). Podmioty te będą wspierać firmy w procesie transformacji cyfrowej. Ponadto przewidziano instrumenty, których grupą docelową będą bezpośrednio przedsiębiorcy. Szeroko wspierane będą start-upy na różnych etapach rozwoju (w ofercie są np. programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym dla innowacyjnych przedsiębiorstw) oraz MŚP chcące podnosić swój potencjał eksportowy. Kontynuowane będą także działania znane z POIR tj. Granty na Eurogranty oraz Kredyt na Innowacje Technologiczne.

Priorytet 3 Programu FENG, czyli Zazielenienie Przedsiębiorstw

Działania Priorytetu trzeciego mają się m.in. przyczynić się zwiększania efektywności energetycznej i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także do rozwoju inteligentnych systemów i sieci energetycznych. Nowym – nieznanym z poprzednich perspektyw –, instrumentem realizacji Priorytetu 3 będzie kredyt ekologiczny, dzięki któremu przedsiębiorstwa otrzymają finansowanie w formie dotacji z udziałem banków komercyjnych. Wsparcie przeznaczone będzie na zielone inwestycje wspierające transformację przedsiębiorstw poprzez modernizację infrastruktury, zmianę procesów, a także wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów bądź usług. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać również ze wsparcia związanego z modernizacją linii produkcyjnych, a także zakupu urządzeń oraz instalacji zwiększających efektywność energetyczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Kto jest głównym odbiorcą?

O dotacje na zielone inwestycje w ramach działania Kredyt ekologiczny będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy, w tym duże firmy należące do kategorii small mid-caps oraz mid-caps.

Kto udziela wsparcia i jaka jest jego forma?

Instytucją Pośredniczącą dla Kredytu ekologicznego będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wsparcie będzie udzielane na analogicznych zasadach jak w przypadku dobrze znanego już z POIR Kredytu technologicznego tj. w formie premii na spłatę części kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym.

Zachęcamy do śledzenia aktualności, aby pozostać na bieżąco z informacjami o nowych naborach!

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych to kluczowy element każdego projektu współfinansowanego ze środków UE. W artykule zaproponowaliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych problemów i usprawnić proces rozliczania projektów. Ten przewodnik to praktyczne kompendium wiedzy dla każdego, kto przygotowuje dokumentację do rozliczenia dotacji unijnych, z naciskiem na dokładność, zgodność formalną i skuteczne zarządzanie dokumentami.
Dowiedz się więcej
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji