Wyszukiwarka dotacji

Projekty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Poznaj możliwości jakie oferują Fundusze Europejskie.

Fundusze na inwestycje w rozwój działalności firmy

Projekty inwestycyjne, które można realizować w ramach programów unijnych mogą przynieść wiele wymiernych korzyści. Realizację projektów inwestycyjnych można rozpocząć w każdej chwili. Pytanie jak? Odpowiedź jest prosta. Nowa perspektywa finansowa 2021-2027 niesie ze sobą możliwości pozyskania wsparcia na rozwój biznesu i wspieranie konkurencyjności firm. Głównie inwestycje dla przedsiębiorców wiążą się także z innowacyjnością, wdrażaniem nowych rozwiązań, zakupem infrastruktury badawczo-rozwojowej, inwestycjami w robotyzację i cyfryzację, Przemysł 4.0 czy w gospodarkę obiegu zamkniętego i działania wspierające ochronę środowiska.

Dofinansowanie na inwestycje to także działania w zakresie finansowania inwestycji początkowych w przedsiębiorstwach. Krótko mówiąc inwestycja początkowa wiąże się z dywersyfikacją, rozbudową, unowocześnieniem przedsiębiorstwa oraz jego konkurencyjności.

Oferta dotacji współfinansowanych z Funduszy Europejskich

W ramach programów krajowych takich jak Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wiele inicjatyw i działań wspiera projekty inwestycyjne. Dofinansowanie projektu inwestycyjnego oferuje przykładowo Ścieżka SMART jednak priorytetem jest tutaj część badawczo-rozwojowa. Realizację inwestycji przedsiębiorstw z sektora MŚP na transformację cyfrową w postaci wsparcia grantowego wspierać będzie także wkrótce projekt Dig.IT.

Szansa na rozwój przedsiębiorstwa to także wsparcie z KPO czyli Krajowego Planu Odbudowy. Wówczas dofinansowanie projektu inwestycyjnego można uzyskać w ramach wsparcia na zielone inwestycje zarówno w dużych przedsiębiorstwach jak i przedsiębiorstwach z sektora MŚP, tj. w ramach:

Co więcej w ramach KPO duże przedsiębiorstwa mogą liczyć także na rozwój innowacyjności, a co za tym idzie na rozwój przedsiębiorstwa poprzez inwestycje w rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, nowoczesnych technologii i rozwiązań sztucznej inteligencji (AI), komunikacji Machine to Machine, Internetu Rzeczy czy technologii chmurowych. Mowa tutaj o działaniu:

Oferta programów regionalnych także wspiera projekty inwestycyjne przedsiębiorców. Dotacje inwestycyjne obejmują przede wszystkim rozwój działalności firmy poprzez działania takie jak:

Zielone inwestycje mające na celu wsparcie efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej i rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego. W tym dofinansowanie można pozyskać np. na instalacje OZE, magazyny ciepła, ekoinnowacje czy termomodernizację budynków. Realizację inwestycji na ochronę środowiska obejmują także działania z zakresu transformacji gospodarki. W ramach tego można także realizować inwestycje w zakresie gospodarki odpadami, recyklingu odpadami czy ograniczania konsumpcji.

Dotacje inwestycyjne w tym zakresie to wówczas przykładowo:

Inwestycje w produkty lub procesy biznesowe, rozwój innowacyjności

Oferta programów regionalnych zawiera w sobie także działania na realizację projektów inwestycyjnych z obszarów wdrażania innowacji procesowych lub produktowych, których celem są ulepszone produkty lub nowe produkty w przedsiębiorstwach lub analogicznie ulepszone procesy biznesowe lub nowe procesy biznesowe. Takie inwestycje w ramach regionalnego programu operacyjnego mają na celu, wzrost konkurencyjności firm zwłaszcza tych z obszarów słabiej rozwiniętych. Dlatego też część dotacji z regionalnego programu operacyjnego danego województwa może być przeznaczona dla regionów z części zachodniej lub wschodniej, lub także ograniczona wyłącznie do kilku powiatów.

Inwestycje dla przedsiębiorców w innowacje w procesie biznesowym lub innowacje produktowe można realizować w ramach działań takich jak:

Inwestycje w początkową działalność gospodarczą

Dofinansowanie na inwestycje początkową natomiast oferuje przykładowo działanie:

Inwestycje w infrastrukturę B+R

Dotacje unijne na rozwój biznesu to również projekty badawczo-rozwojowe. Na rozpoczęcie takiej działalności pomoc dla przedsiębiorców jest organizowana w ramach inwestycji na infrastrukturę B+R. Dofinansowanie z funduszy europejskich można wówczas przeznaczyć na wyposażenie firmy w specjalistyczną aparaturę B+R. Uzyskanie dofinansowania w tym zakresie oferują następujące działania:

Inwestycje w robotyzację i cyfryzację

Przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie także na działania z obszaru cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Pomoc dla przedsiębiorców w postaci dotacji oferuje takie działanie jak:

Jak sięgnąć po środki na wsparcie nowych projektów?

W artykule wymieniliśmy kilka z wielu działań wspierających inwestycje przedsiębiorstw. Wiele z nich czeka wciąż na uruchomienie, a z niektórych można już w tym momencie skorzystać. Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat wsparcia unijnego w postaci dotacji czy grantów, zgłoś się do nas! Wskażemy Ci możliwości pozyskania środków na rozwój działalności Twojej firmy. Wypełnij formularz kontaktowy i skorzystaj z naszego specjalistycznego doradztwa. Zachęcamy także do zapisania się do naszego newslettera i obserwowania naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych!

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych to kluczowy element każdego projektu współfinansowanego ze środków UE. W artykule zaproponowaliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych problemów i usprawnić proces rozliczania projektów. Ten przewodnik to praktyczne kompendium wiedzy dla każdego, kto przygotowuje dokumentację do rozliczenia dotacji unijnych, z naciskiem na dokładność, zgodność formalną i skuteczne zarządzanie dokumentami.
Dowiedz się więcej
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji