Wyszukiwarka dotacji

Uproszczenia dla Beneficjentów POIR – co się zmieni?

Spis treści

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło wyjść na przeciw Beneficjentom realizującym projekty w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zaplanowana została cała lista udogodnień, które mają ułatwić wprowadzanie zmian w projekcie (merytorycznych i finansowych), ograniczyć obciążenia administracyjne związane z koniecznością raportowania o postępach w realizacji prac oraz usprawnić zakończenie realizacji projektu i rozpoczęcie okresu trwałości.

Kto będzie mógł skorzystać z udogodnień?

Z uproszczonych reguł będą mogli skorzystać wszyscy Beneficjenci realizujący swoje projekty w ramach I i IV Osi POIR. Spod obowiązywania nowych regulacji zostaną jednak wyłączone Poddziałania 1.3.1 oraz 1.3.2. Udogodnienia są kierowane zarówno do podmiotów, które realizują projekty, jak i tych, których projekty znajdują się w tzw. okresie trwałości.

Dlaczego NCBR zdecydowało się na wprowadzenie uproszczeń? Aktualnie znajdujemy się na finiszu perspektywy finansowej 2014-2020. W zarządzaniu środkami wspólnotowymi (z budżetu UE) obowiązuje zasada N+3, która określa dodatkowy okres na realizację i rozliczenie projektów i programów finansowanych z Funduszy Europejskich. W praktyce oznacza to, że realizacja projektów z perspektywy 2014-2020 może zakończyć się maksymalnie 31 grudnia 2023 r. Udogodnienia mają na celu płynne zamknięcie perspektywy i pełne wykorzystanie unijnych pieniędzy.

Uproszczenia w zakresie wprowadzania zmian w projekcie

Znacząco poszerzony zostanie katalog zmian, które będzie można wprowadzać w projekcie. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach Beneficjentów, NCBR uznał za zasadne wprowadzenie większej swobody w realizacji projektów. Uproszczenia przewidują, że szereg zmian będzie można wprowadzić bez konieczności zawierania aneksu do umowy o dofinansowanie. Wystarczające będzie uzyskanie zgody NCBR. Co istotne, aby zmiany były procedowane uproszczoną ścieżką, nie mogą generować zmian w budżecie projektu.

Po wejściu w życie ułatwień, bez zawierania aneksu, będzie można wprowadzić zmiany:

  • zakresu rzeczowego projektu i jego poszczególnych etapów;
  • harmonogramu prac (długości trwania etapów), o ile nie wpływają na termin zakończenia projektu i wynikają z wprowadzonych zmian merytorycznych;
  • metodyki badań (możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych etapów czy dodanie nowych prac, jeśli pojawiła się taka potrzeba);
  • kamieni milowych (nazw, parametrów technicznych, opisu wpływu ich nieosiągnięcia na decyzję o kontynuacji projektu), dopuszczalna będzie także rezygnacja z realizacji kamieni milowych lub części przewidzianych w danym etapie prac;
  • przedmiotu i parametrów nowości rozwiązania stanowiącego rezultat projektu (zmiana nazw parametrów, ich wartości oraz jednostek miar, w których zostały określone);
  • przewidzianej do zakupu aparatury badawczej, o ile wiążą się one z wprowadzeniem nowej pozycji do budżetu projektu;
  • elementu/ów linii pilotażowej pod warunkiem, że nie było to przedmiotem oceny na etapie wnioskowania, wykluczone jest jednak zwykłe dodanie nowego elementu;
  • wartości wskaźników projektu, z wyłączeniem wskaźników produktu i rezultatu bezpośredniego określonych we wniosku o dofinansowanie, o ile taka zmiana pozostaje bez wpływu na kryterium oceny projektu;
  • wskaźników dotyczących zrównoważonego rozwoju (zmiana wartości, nazwy, metodologii).

Ponadto zwiększony zostanie limit przesunięć środków pomiędzy kategoriami. Przesunięcia do 20%, względem pierwotnej wartości, będą wymagały wyłącznie poinformowania Instytucji Pośredniczącej. Dotychczas próg ten wynosił 10 lub 15% – w zależności od konkursu – wartości kategorii, do której następuje przesunięcie. Zmiana ta pozwoli na większą swobodę w zarządzaniu finansami w projekcie, wzrosty cen części produktów będzie można kompensować oszczędnościami wygenerowanymi w innych pozycjach (jeśli takie będą miały miejsce).

Uproszczenia w zakresie monitorowania realizacji projektu

Zniesiony zostanie wymóg składania raportów okresowych z realizacji projektów. Dotychczas, we flagowym działaniu organizowanym przez NCBR tj. Szybkiej Ścieżce, Beneficjenci byli zobowiązani do przedkładania raportu okresowego po każdych 12 miesiącach realizacji projektu. Po zmianach nadzór nad prawidłową realizacją projektu będzie prowadzony wyłącznie w oparciu o dane przedstawiane w części sprawozdawczej wniosków o płatność (opis postępu rzeczowego). NCBR nie będzie również wymagał złożenia Informacji Końcowej. Zamiast Informacji Końcowej Beneficjent będzie jedynie składał oświadczenie o stanie wykonania projektu. Wzór oświadczenia zostanie udostępniony w późniejszym terminie, natomiast można domniemywać, że będzie to po prostu zwykła deklaracja, podczas gdy Informacja Końcowa stanowiła rozbudowany dokument, w którym należało zawrzeć m.in. szczegółowy opis wykonanych prac badawczych, opis uzyskanych wyników czy stopień realizacji założonych celów oraz załączyć dokumentację potwierdzającą przeprowadzenie badań i osiągnięcie wskazanych rezultatów. Co istotne, jeśli realizacja projektu nie będzie przebiegać zgodnie z planem lub jego kontynuowanie będzie bezcelowe i Beneficjent będzie chciał przedwcześnie zakończyć jego realizację, obowiązek złożenia Informacji końcowej wraz z wnioskiem o płatność końcową zostanie utrzymany. Przewidziano też ułatwienia dla dużych przedsiębiorców – nie będą już zobligowani do corocznego składania tabeli monitorującej dochód.

Od kiedy zaczną obowiązywać uproszczone reguły?

Zgodnie z komunikatem NCBR, termin rozpoczęcia obowiązywania udogodnień zostanie przekazany bezpośrednio Beneficjentom na początku IV kwartału 2022 r. Warunkiem skorzystania z uproszczonych reguł będzie podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie. Wzór aneksu również zostanie upubliczniony w najbliższym czasie.

Proponowane zmiany z perspektywy Beneficjentów – komentarz

Zapowiedziane przez NCBR zmiany są korzystne z punktu widzenia Beneficjentów, pozwalają bowiem na większą elastyczność w zarządzaniu projektami, co jest niezwykle istotne w projektach o charakterze B+R, które cechują się dużym stopniem niepewności i często wymagają szybkiego reagowania na pojawiające się trudności i wprowadzania modyfikacji. Rozszerzenie zakresu zmian, które nie będą wymagały aneksowania umowy o dofinansowanie, lecz jedynie uzyskania zgody NCBR, a także rezygnacja z konieczności składania raportów okresowych oraz Informacji końcowej z realizacji projektu powinny wpłynąć na odbiurokratyzowanie procedur w NCBR i skutkować sprawniejszą obsługą Beneficjentów. Obecnie NCBR ma duży problem z dotrzymywaniem terminów zapisanych w umowie o dofinansowanie dotyczących np. rozpatrywania wniosków o wprowadzenie zmian w projekcie czy oceny raportów okresowych/końcowych. Beneficjenci często są zmuszeni czekać po kilka miesięcy na akceptację zgłoszonych zmian, raporty nierzadko są oceniane z wielomiesięcznymi opóźnieniami. Takie sytuacje utrudniają efektywne zarządzanie projektem i powodują opóźnienia, w tym zwłokę w wypłacie płatności końcowej. Proponowane zmiany należy więc ocenić jako krok w dobrą stronę. Beneficjenci muszą jednak pamiętać, że wejście w życie uproszczeń, nie zwalnia ich z obowiązku prowadzenia dokumentacji badawczej i precyzyjnego uwierzytelnienia postępów w realizacji projektów. Udogodnienia nie ograniczają bowiem uprawnień kontrolnych instytucji pośredniczącej (NCBR) oraz innych podmiotów uprawnionych. Katalog instytucji, które mogą przeprowadzać kontrole i audyty projektów unijnych jest szeroki i nie ma charakteru zamkniętego, obejmuje w szczególności: Instytucję Zarządzającą, instytucję wdrażającą, przedstawicieli KE, Krajową Administrację Skarbową oraz NIK.

Podsumowując, zaproponowane przez NCBR zmiany powinny przyspieszyć i ułatwić rozliczanie projektów dofinansowanych z POIR. Niektóre propozycje ułatwień zostały zapisane dość enigmatycznie (np. dotyczące warunków zmiany elementów linii pilotażowej) i zapewne będą wymagały doprecyzowania w przyszłości, niemniej jednak sama inicjatywa powinna ucieszyć Beneficjentów. Proces realizacji projektu i jego rozliczania przed NCBR zostanie odbiurokratyzowany, a czas procedowania zmian ulegnie skróceniu. Nie sposób jednak nie zauważyć, że część zaproponowanych zmian (ograniczenie sprawozdawczości merytorycznej) ma bardziej na celu odciążenie samej Instytucji Pośredniczącej, niż wynika z troski o komfort Beneficjentów.

Zapytaj eksperta
Podobne wpisy
Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych – praktyczny przewodnik

Dokumentacja niezbędna do rozliczenia dotacji unijnych to kluczowy element każdego projektu współfinansowanego ze środków UE. W artykule zaproponowaliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych problemów i usprawnić proces rozliczania projektów. Ten przewodnik to praktyczne kompendium wiedzy dla każdego, kto przygotowuje dokumentację do rozliczenia dotacji unijnych, z naciskiem na dokładność, zgodność formalną i skuteczne zarządzanie dokumentami.
Dowiedz się więcej
Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Najczęstsze błędy przy aplikowaniu o dotacje unijne i sposoby ich unikania

Przedstawiamy kluczowe aspekty skutecznego ubiegania się o dotacje unijne oraz najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do odrzucenia wniosku lub utraty dofinansowania. W artykule omawiamy, jak poprawnie przygotować dokumentację projektową, dostosować projekt do celów programu unijnego oraz jak unikać błędów w budżecie. Uwagę poświęciliśmy także ocenie formalnej i merytorycznej wniosku, monitorowaniu postępów projektu oraz obowiązkom, jakie spoczywają na beneficjentach po otrzymaniu dotacji. Praktyczne wskazówki zawarte w tym krótkim poradniku pomogą zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego oraz skuteczną realizację projektu.
Dowiedz się więcej
Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Jak skorzystać z pożyczek inwestycyjnych dla Mazowieckich przedsiębiorstw?

Pożyczka Inwestycyjna RMR oraz RWS to doskonała okazja dla przedsiębiorstw MŚP, small mid-caps oraz mid-caps planujących rozwój na Mazowszu. Dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania, takim jak niskie oprocentowanie od 2% rocznie oraz możliwość sfinansowania do 100% wartości inwestycji, firmy mogą realizować projekty innowacyjne, wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych czy korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dodatkowe preferencje obejmują obniżenie oprocentowania do 1% dla inwestycji na obszarach priorytetowych oraz wydłużenie okresu spłaty do 8 lat dla projektów B+R. To unikalna szansa na dynamiczny rozwój Twojego biznesu w sercu Mazowsza!
Dowiedz się więcej
Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program rządowy NUTRITECH 2025 dla przedsiębiorstw na wdrażanie innowacji żywieniowych

Program NUTRITECH to wyjątkowa szansa dla przedsiębiorców na rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży spożywczej! Dzięki niemu możesz zdobyć dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzą na rynek nowoczesne, zdrowsze i bardziej zrównoważone produkty żywnościowe. Program w I edycji wspierał projekty o wartości od 1 mln zł do 10 mln zł, oferując atrakcyjne finansowanie zgodne z zasadami pomocy publicznej. Twoja innowacyjna idea przechodzi przez profesjonalną ocenę ekspertów, a jeśli spełni wymagane kryteria, może otrzymać realne wsparcie na etapie wdrożenia. To Twój krok ku przyszłości żywności – zmieniaj rynek spożywczy i wdrażaj innowacyjne prozdrowotne rozwiązania.
Dowiedz się więcej
Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Szacowanie wartości zamówienia w projektach współfinansowanych z Funduszy EU – Podstawy

Dowiedz się jak prawidłowo dokonywać zakupów i szacować wartość zamówień przy projektach dofinansowanych ze środków UE. W tym krótkim poradniku omawiamy kluczowe aspekty szacowania wartości zamówień w projektach unijnych. Przedstawiamy obowiązujące przepisy, metody kalkulacji oraz dobre praktyki, które pomagają beneficjentom uniknąć błędów i naruszeń zasad konkurencyjności.
Dowiedz się więcej
Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Dofinansowanie dla firm dostępne w 2025 r.

Przedsiębiorcy w 2025 roku mogą liczyć na szerokie wsparcie w postaci dotacji z funduszy krajowych i unijnych. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy najważniejsze programy finansowania oraz dotacje 2025, w tym te związane z transformacją cyfrową, zieloną energią i innowacjami. Dowiedz się, jakie możliwości czekają na mikro, małe i średnie firmy, a także na duże przedsiębiorstwa, jak wyglądają warunki uzyskania wsparcia i na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosków. Zainspiruj się, by rozwijać swój biznes z pomocą dostępnych środków!
Dowiedz się więcej
Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Jak skutecznie prowadzić działalność gospodarczą w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym ? – Podsumowanie forum przedsiębiorczości PARP

Coroczne forum Przedsiębiorczości organizowane przez PARP - Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to spojrzenie na cele i osiągnięcia Funduszy Europejskich a także podejmowania problematyki rozwoju polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. W tym roku za cel dyskusji postawiono innowacyjność, osiągnięcia programu FENG oraz wizję na przyszłość finansowania rozwoju przedsiębiorstw ze środków Funduszy Europejskich. Zachęcamy do wgłębienia się w temat innowacji oraz ich wdrażania. Na koniec artykułu podsumowujemy ofertę wsparcia przedsiębiorstw z jakiej można skorzystać.
Dowiedz się więcej
Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe zmiany w dotacjach ogólnopolskich FENG i zwiększona intensywność wsparcia w ramach mapy pomocy regionalnej

Nowe formy wsparcia innowacyjności w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Inicjatywa ta obejmuje m.in. wsparcie technologii krytycznych, transformacji cyfrowej i zielonej, a także wprowadzenie nowego 5. Priorytetu z budżetem do 4 mld zł. W ramach inicjatyw STEP zwiększono poziomy intensywności w ramach mapy pomocy regionalnej 2021-2027 dla projektów w obszarach cyfrowych, ekologicznych i biotechnologicznych, co może przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację UE oraz polskiej gospodarki.
Dowiedz się więcej
Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Planujesz inwestycje w swoją działalność? Sprawdź szanse na dofinansowanie na maszyny i urządzenia

Wnioskowanie o dotacje może być trudnym procesem, w którym należy spełnić szereg wymagań. Jednak jest doskonałą okazją aby pozyskać dodatkowe środki na zakup maszyn czy urządzeń, które mogą stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa. Dowiedz się jak pozyskać wsparcie na zakup maszyn lub urządzeń, które pomogą Ci wprowadzić zmiany w Twojej działalności i rozwinąć biznes!
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego
newslettera dotacji