Dotacje UE w dolnośląskie

Polska otrzymała fundusze od Komisji Europejskiej, które zostaną podzielone na 2 segmenty – 60% zostanie rozdysponowane na poziomie krajowym, a 40% przez marszałków województw. Każde województwo zostało zobligowane do przygotowania własnego programu uwzględniającego potrzeby rozwojowe regionu. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 – tak nazywa się program, z którego w najbliższych latach będą mogli korzystać dolnośląscy przedsiębiorcy. Źródłami jego finansowania będą: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejski Fundusz Społeczny+ (EFS+). Dodatkowo na Dolny Śląsk trafi ponad 550 mln euro z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Łącznie w regionie do wykorzystania będzie blisko 11 mld zł, co stanowi największy w historii Dolnego Śląska budżet unijny. Dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, internacjonalizację i promocję marki na zagranicznych rynkach, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań czy transformację cyfrową. Wsparcie będzie udzielane głównie w formie dotacji bezzwrotnych. Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu i wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku projektów inwestycyjnych, poziom wsparcia wyznacza aktualna mapa pomocy regionalnej i dla inwestycji realizowanych na Dolnym Śląsku wynosi od 15% do 25%. Inwestycje realizowane przez MŚP będą otrzymywać dodatkową premię.

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP

Nabór do 17.04.2025
Pozostało 1 dni
Wielkość dotacji
107 000,00 PLN
Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską, w szczególności: HORYZONT EUROPA, KREATYWNA EUROPA, DIGITAL „CYFROWA EUROPA”, SINGLE MARKET PROGRAMME, LIFE. Intensywność dofinansowania: 100%.
Dowiedz się więcej

Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze

Nabór do 24.04.2025
Pozostało 8 dni
Wielkość dotacji
58 225,00 PLN
Celem konkursu jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności: Kreatywna Europa, LIFE, oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzane centralnie przez Komisję Europejską, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme. Intensywność dofinansowania: 100%. Nabór dla organizacji badawczych.
Dowiedz się więcej

Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw

Nabór do 30.04.2025
Pozostało 14 dni
Wielkość dotacji
69 200 000,00 PLN
Działanie dotyczy wsparcia na wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych w dużych przedsiębiorstwach i konsorcjach, w tym na działania w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia, które obejmują: prace B+R w zakresie technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych, finansowanie prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych związanych z wprowadzeniem na rynek rozwiązań opracowanych w ramach przedsięwzięcia lub finansowanie zakupu infrastruktury B+R.
Dowiedz się więcej

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – NFOŚIGW

Nabór do 30.05.2025
Pozostało 44 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Program oferuje dofinansowanie na inwestycje w budowę nowych niezależnych magazynów energii lub rozbudowę istniejących magazynów energii wraz z infrastrukturą przygotowawczą i towarzyszącą, budową przyłącza, testami i certyfikacją, konfiguracją i adaptacją magazynu, zakupem gruntów, kosztami zarządczymi oraz aktywami niematerialnymi i będzie dostępny dla przedsiębiorstw z całej Polski.
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1)

Nabór do 12.06.2025
Pozostało 57 dni
Wielkość dotacji
uzależnione od modułów wybranych do realizacji
Ścieżka SMART to jedna z najatrakcyjniejszych dotacji na lata 2021-2027 i szansa na dofinansowanie kompleksowych projektów inwestycyjnych. Ścieżka SMART to działanie dostępne w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tej dotacji przedsiębiorcy mogą realizować projekty modułowe i finansować wiele kategorii kosztów.
Dowiedz się więcej

Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)

Nabór do 24.06.2025
Pozostało 69 dni
Wielkość dotacji
w zależności od limitu pomocy
Celem działania Promocja marki innowacyjnych MŚP (2.25) jest promocja polskich marek produktowych MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców, które przewidują udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla sektora, w który wpisuje się projekt oraz wyjazdowych misjach gospodarczych, w celu promowania marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki. Intensywność dofinansowania wynosi od 50% do 85%.
Dowiedz się więcej

NUTRITECH II

Nabór do 25.07.2025
Pozostało 100 dni
Wielkość dotacji
20 000 000,00 PLN
NUTRITECH jest programem w ofercie NCBR, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. W 2025 r. program powraca z nową pulą dofinansowania dla przedsiębiorców. W ramach programu można dofinansować koszty badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz koszty przygotowania do zastosowania tych wyników w praktyce (koszty prac przedwdrożeniowych) w obrębie obszarów wiodącego obszaru tematycznego Nutrigenomika i biomedycyna oraz tematów uzupełniających Żywność w leczeniu chorób oraz Technologiczne aspekty żywienia.
Dowiedz się więcej

Seal of Excellence (FENG 2.9)

Nabór do 19.09.2025
Pozostało 156 dni
Wielkość dotacji
2 500 000,00 EUR
Celem działania jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach programu EIC Accelerator "Horyzont Europa".
Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART (FENG 1.1) – konsorcja

Nabór do 30.09.2025
Pozostało 167 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
Ścieżka SMART to dotacja, która obejmuje wsparciem realizację projektów modułowych w zakresie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Nabór dedykowany jest konsorcjom. Dostępne moduły obejmują moduły obligatoryjne takie jak moduł B+R oraz wdrożenie innowacji oraz moduły fakultatywne takie jak infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację oraz kompetencje.
Dowiedz się więcej

Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Nabór do 30.09.2025
Pozostało 167 dni
Wielkość dotacji
zależne od rodzaju projektu
W ramach dotacji Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, możliwe będzie dofinansowanie budowy, rozbudowy lub modernizacji linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć, stacji elektroenergetycznych, jak i projektów zawierających oba wskazane komponenty.
Dowiedz się więcej

Województwo Dolnośląskie ze stolicą we Wrocławiu jest położone na południowym zachodzie Polski. Dolny Śląsk zamieszkuje około 2,9 mln osób. Województwo graniczy z Czechami i Niemcami. Wśród największych miast znajdują się: Wrocław, Wałbrzych i Legnica. W 2021 roku kontynuowany był trend wzrostu ogólnej liczby podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON w województwie dolnośląskim. Według stanu na 31 grudnia 2021 r. było ich 411 tys., o 14,9 tys. więcej niż w 2020 r. (wzrost o 3,8%). Pod względem liczby podmiotów gospodarczych województwo dolnośląskie zajmowało 5 lokatę w kraju. Najwięcej podmiotów w województwie dolnośląskim zarejestrowanych było w następujących sekcjach PKD: handel; naprawa pojazdów samochodowych – 78,6 tys. (19,1%), budownictwo – 54,9 tys. (13,4%) oraz obsługa rynku nieruchomości – 46,2 tys. (11,2%).

W 2023 r. Dolny Śląsk może się poszczycić rekordowym budżetem w wysokości 2 miliardów 274 milionów złotych oraz brakiem deficytu. Najwięcej pieniędzy samorząd województwa przeznaczy w 2023 r. na transport, ochronę zdrowia i rozwój regionalny. Jest to budżet proinwestycyjny, który umożliwi przeprowadzenie szeregu inicjatyw zwiększających w efekcie poziom PKB w regionie. W opublikowanym w 2020 roku raporcie „Potencjał Innowacyjności Regionów” przygotowanym przez Bank Millennium, województwo dolnośląskie po raz kolejny zajęło 3 miejsce w skali kraju. Pod względem gospodarczym dolnośląskie zajmuje wysoką pozycję w kraju – w 2021 r. miało 8,4 proc. udziału w tworzeniu polskiego PKB. Poziom PKB per capita (na 1 mieszkańca) w 2021 r. wyniósł 76 186 zł (110,3% średniej krajowej). Według wielkości nakładów na B+R w 2020 r. Dolny Śląsk zajął 3 miejsce (2365,5 mln zł).

Fundusze unijne na Dolnym Śląsku – jaki budżet?

Pula środków przyznanych przez Komisję Europejską Polsce podzielona będzie na 2 części – 60% funduszy zostanie rozdysponowanych w ramach programów krajowych, 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw. Na poziomie krajowym kluczowym programem wspierającym przedsiębiorców będzie program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Z kolei na szczeblu regionalnym dostępny będzie program Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Budżet tego programu wynosi ok. 1,735 mld euro. Na Dolnym Śląsku dostępne będą również środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 581 mln euro. Dodatkowe środki mają na celu złagodzenie skutków transformacji energetycznej w wybranych regionach w Polsce (tj. w regionach górniczych oraz w regionach na terenie, których występują przemysły wysokoemisyjne.

Dotacje unijne dolnośląskie – co można dofinansować?

W perspektywie finansowej 2021-2027 przedsiębiorcy z Dolnego Śląska będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na następujące działania: prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, inwestycje w infrastrukturę B+R, promocję na zagranicznych rynkach oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na rynek. Spodziewać się można również wsparcia dla cyfryzacji, która jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego regionu. Konkursy, które będą realizowane w województwie dolnośląskim mają pomóc przedsiębiorcom rozwijać działalność oraz wzmacniać konkrecyjność.  Na przedsiębiorców czekają głównie bezzwrotne formy wsparcia (dotacje). Więcej informacji o konkretnych konkursach – terminach naboru, warunkach udziału, kosztach kwalifikowanych dostępnych jest w naszej wyszukiwarce dotacji.

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

O intensywności dofinansowania decyduje typ projektu oraz rodzaj pomocy, jaką przewidziano w danym konkursie. W projektach badawczo-rozwojowych maksymalna intensywność pomocy na zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju realizowanych prac. W przypadku projektów inwestycyjnych, gdzie wsparcie przybiera formę regionalnej pomocy inwestycyjnej, kluczową zmienną jest miejsce realizacji inwestycji. Intensywność dofinansowania dla poszczególnych regionów reguluje mapa pomocy regionalnej. W województwie dolnośląskim w aktualnej perspektywie finansowej wartość ta mieści się w przedziale od 15 do 25%. Inwestycje realizowane na terenie miasta Wrocław będą dofinansowane w 20% (od 1 stycznia 2025 r. intensywność ta będzie wynosić 15%), na pozostałych obszarach województwa dolnośląskiego w 25%. Warto dodać, że podmioty należące do kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie dolnośląskim

Instytucją, z którą na pewno zetkną się przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach konkursów regionalnych jest Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP). Odpowiedzialna jest ona za organizację, przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, wybór projektów, przyjmowanie wniosków o płatność od beneficjentów oraz weryfikację wykorzystania środków zgodnie z założeniami poszczególnych priorytetów.