Dotacje UE w warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko-mazurskie na realizację programu regionalnego 2021-2027 otrzymało 1,79 mld euro. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli szukać środków na sfinansowanie swoich pomysłów również w konkursach realizowanych z Krajowego Planu Odbudowy czy z programów krajowych, w szczególności z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. FEPW to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw (w tym warmińsko-mazurskiego), które wdrażane było już w poprzedniej perspektywie finansowej. W FEPW przewidziano wiele opcji dla startupów oraz dla MŚP na automatyzację i robotyzację. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. W przypadku, gdy dofinansowanie udzielane będzie zgodnie z mapą pomocy regionalnej podmioty z województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Dla firm z sektora MŚP ta intensywność wsparcia będzie wyższa, dzięki dodatkowej premii za status przedsiębiorstwa (max. 70%).

Wyniki wyszukiwania
  • Lokalizacja

  • Program

  • Dla kogo?

Zapytaj eksperta

Projekty inwestycyjne – Polska Strefa Inwestycji

Nabór do 01.12.2028
Pozostało 1322 dni
Wielkość dotacji
W zależności od inwestycji
Instrument Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) został wprowadzony na podstawie ustawy z 2018 roku, aby wspierać nowe inwestycje przedsiębiorców. Główną korzyścią jest zwolnienie z podatku dochodowego (CIT/PIT) sięgające nawet 70% wartości inwestycji, przy czym wysokość ulgi zależy od lokalizacji i poniesionych kosztów. Aby skorzystać z PSI, konieczne jest realizowanie inwestycji początkowych, co zachęca przedsiębiorców do rozwoju działalności w wybranych regionach Polski.
Dowiedz się więcej

Automatyzacja i robotyzacja w MŚP (FEPW 1.2)

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Wielkość dotacji
3 000 000,00 PLN
W ramach dotacji Automatyzacja i robotyzacja w MŚP (FEPW 1.2) planowane jest udzielanie wsparcia w zakresie wdrażania rozwiązań automatyzacji i robotyzacji, co ma przyczynić się do zwiększenia odporności MŚP na zmiany koniunkturalne oraz budowy przewagi konkurencyjnej. Dofinansowanie można przeznaczyć na koszty nabycia środków trwałych, oprogramowania patentów, know-how, robót i materiałów budowalnych czy koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu, opracowaniem mapy drogowej, koszty usług szkoleniowych oraz koszty ustanowienia zaliczki i utrzymania zabezpieczenia zaliczki.
Dowiedz się więcej

Dig.IT – Wsparcie transformacji cyfrowej polskich MŚP

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Z grantu będą mogły skorzystać polskie przedsiębiorstwa MŚP z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść swój poziom dojrzałości cyfrowej poprzez udany proces transformacji cyfrowej. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50%.
Dowiedz się więcej

Polskie Mosty Technologiczne – FENG 2021-2027

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Wielkość dotacji
180 000, 00 PLN
Polskie Mosty Technologiczne to inicjatywa realizowana w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Wsparcie jest kontynuowane w nowej perspektywie 2021-2027 pod tą samą nazwą. Projekt realizowany jest przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Projekt zakłada wsparcie polskich przedsiębiorców, którzy posiadają innowacyjne produkty, usługi czy technologie w procesie internacjonalizacji na wybrane rynki pozaunijne zgodne z podanym zakresem z wykorzystaniem różnych modeli e-commerce. Wsparcie jest dwuetapowe. Pierwszy nabór zostanie ogłoszony i uruchomiony w pierwszej połowie 2025 roku.
Dowiedz się więcej

Projekty przedsiębiorstw w zakresie poprawy i zmiany procesów produkcyjnych na model GOZ – Gospodarka o obiegu zamkniętym – FE dla Warmii i Mazur (2.11)

Nabór do
Termin jeszcze nieznany
Dotacja skierowana jest do przedsiębiorstw realizujących projekty transformacji z modelu liniowego na cyrkularny, obejmujące naprawę, ponowne użytkowanie produktów oraz zmianę procesów produkcyjnych. Dofinansowanie obejmuje inwestycje w technologie recyklingowe, modernizację infrastruktury, zatrudnienie specjalistów oraz działania edukacyjno-informacyjne z zakresu zrównoważonego rozwoju. Kluczowym celem jest wspieranie innowacji środowiskowych, redukcja odpadów i budowanie świadomości ekologicznej w sektorze biznesowym poprzez kompleksowe wsparcie finansowe procesów cyrkulacji zasobów. Uruchomienie naboru już w IV kw. 2025 r.!
Dowiedz się więcej

Liczy ponad 1,4 mln mieszkańców. Jest na czwartym miejscu pod względem wielkości wśród polskich województw. W województwie warmińsko-mazurskim w końcu grudnia 2021 r. w rejestrze REGON wpisanych było 140,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, co stanowiło 2,9% podmiotów zarejestrowanych w kraju. Najwięcej podmiotów gospodarczych funkcjonowało na terenie Olsztyna (17,7% ogółu zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON), Elbląga (9,8%) i w powiecie olsztyńskim (9,7%). Podmioty sektora prywatnego najczęściej zajmowały się działalnością w sekcjach: handel; naprawa pojazdów samochodowych (18,4% ogółu podmiotów sektora prywatnego), budownictwo (15,4%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, przetwórstwo przemysłowe (po 8,1%) oraz obsługa rynku nieruchomości (7,9%). W 2020 r. Warmia i Mazury odnotowało drugi najwyższy przyrost PKB w cenach bieżących (+3,7%) w stosunku do roku 2019. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najwolniej rozwijających się regionów. Poziom PKB per capita w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 r. wynosił 48 874 zł (70,8% średniej krajowej). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 2,6%. Nakłady na B+R – 11 miejsce (460,2 mln zł).

Fundusze unijne w warmińsko-mazurskim – jaki budżet?

Z ogólnej puli środków zapisanej w Umowie Partnerstwa 60% będzie zarządzana na poziomie krajowym, a ok. 40% przez marszałków województw. Każe województwo przygotowało własny program regionalny, w którym zapisano jakie przedsięwzięcia będą traktowane priorytetowo oraz na jakie działania będzie można uzyskać wsparcie. W województwie warmińsko-mazurskim program ten nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Budżet tego programu opiewa na 1,79 mld euro. Ponadto w województwie warmińsko-mazurskim dostępne będą środki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, którego budżet wynosi 2,65 mld euro.

Dotacje warmińsko-mazurskie – co można dofinansować?

W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z Warmii i Mazur będą mogli liczyć na duże wsparcie. Poza konkursami organizowanymi na poziomie krajowym będą mogli skorzystać z funduszy europejskich dostępnych na szczeblu regionalnym. W programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 przewidziano wspieranie:

  • prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
  • inwestycje w infrastrukturę B+R,
  • promocji na zagranicznych rynkach (internacjonalizacji działalności),
  • wdrażania wyników prac B+R na rynek,

Warto podkreślić, że w programie regionalnym założono w projektach B+R będzie można finansować szeroki wachlarz działań (modułowość wsparcia). Przedsiębiorcy będą mogli dostosować zakres projektu do swoich potrzeb i np. poza prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych sfinansować dodatkowo wdrożenie ich wyników czy podnoszenie kompetencji. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli też aplikować do konkursów finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Początkujący przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z programów inkubacyjnych i sfinansować np. opracowanie modelu biznesowego, a następnie ubiegać się o środki na dalszy rozwój działalności i pierwszą sprzedaż (działanie 1.1 FEPW). W większości przypadków wsparcie będzie mieć charakter bezzwrotny (dotacja).

Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej

Intensywność dofinansowania uzależniona jest od rodzaju projektu. W projektach B+R na poziom dofinansowania wpływ ma wielkość przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz kategoria prac. W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania jest ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027, która przewiduje różne poziomy wsparcia dla różnych regionów. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą liczyć na dofinansowanie nowej inwestycji w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw do bazowego poziomu 50% dolicza się dodatkowe 20 punktów procentowych, w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw premia ta wynosi 10 punktów procentowych.

Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie warmińsko-mazurskim

Na Warmii i Mazurach główną Instytucją Pośredniczącą odpowiedzialną za organizację konkursów jest Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Do jej zadań należy:

  • przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów,
  • wybór projektów do dofinansowania oraz podpisywanie umów z beneficjentami,
  • sprawdzanie poprawności i zgodności z prawem wydatków ponoszonych przez beneficjentów,
  • rozliczanie umów o dofinansowanie i monitorowanie ich realizacji,
  • prowadzenie kontroli realizowanych projektów,
  • prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych.